۱۳۹۷ دوشنبه ۲۶ آذر ساعت: 5:39 صبح 12/17/2018
نقش بازیگران صورت‌های مالی بانک‌ها
وضعیت بانک‌ها و موسسات اعتباری در چند ماه اخیر از چند منظر در معرض توجه ویژه قرار گرفته است. نخست اینکه تابستان، موعد مجامع بانک‌هاست و دوم، موضوع موسسات اعتباری غیرمجاز و تعیین تکلیف سپرده‌ها، آنها را در بین اخبار پربازدید قرار داده بود.
اثرات منفی و رفتاری "مال‌ها"
مال‌ها یا مجتمع‌های تجاری چندمنظوره اگرچه این روزها به دلیل تنوع و تمرکز کالا،دسترسی آسان،جذابیت بصری و ارائه خدمات لوکس مورد استقبال اقشار مختلف جامعه قرار گرفته‌اند، اما یک آسیب‌شناس اجتماعی معتقد است اثرات منفی این فضاها بر جامعه بیشتر است و جامعه را به سوی مصرف گرایی سوق می‌دهد.
چرا تاکسی آنلاین ارزان است؟
افزایش ضریب نفوذ ۲ استارت‌آپ در بخش حمل‌ونقل مسافران درون‌شهری در دو سال گذشته منجر به ایجاد ابعاد جدیدی از تقابل طیف سنتی برای حذف آنها از بازار شده است. در جدیدترین اقدام، اتحادیه تاکسیرانان از این دو شرکت رقیب، در زمینه ارائه خدمات تاکسی اینترنتی‌ آنلاین به‌دلیل ارزان‌فروشی یا دامپینگ قیمتی به شورای رقابت شکایت کرده‌ است. شکایتی که البته شنیده ها حاکی از رد شدن آن از سوی شورای رقابت است و به زبان ساده یعنی اسنپ و تپسی قرار نیست گران شوند.
آرشیو
چگونه باید در گوگل تبلیغ کرد؟
تبلیغات در گوگل اصلی‌ترین منبع درآمد شرکت گوگل است.
بازاریابی آنی به شیوه شامپو «پنتن»
از خانه خارج می‌شوید و قصد دارید شام را خارج از خانه بخورید. اما هنوز تصمیمی برای رستوران مقصد خود نگرفته‌اید. موبایل را برداشته و به عنوان مثال، «غذاهای ایرانی» با فاصله 5 کیلومتری خود را جست‌وجو می‌کنید. در این حالت، فهرستی از رستوران‌هایی را مشاهده خواهید کرد که آماده‌اند روی تصمیم آنی شما اثر گذاشته و یک وعده غذایی را در خدمت شما باشند.این تغییر در شیوه رفتاری، ناشی از پیشرفت‌های فناوری است.
چطور تشخیص دهیم محیط کارمان سالم است یا ناسالم؟
مدتی است که دچار تردید شده‌ام و نمی‌دانم استعفا بدهم یا نه. حقوقم ناچیز است و مزایای چندانی دریافت نمی‌کنم اما مشکلم حقوق و مزایا نیست. مشکل اینجاست که رئیس واحد ما، فاقد مهارت‌های مدیریتی است. خودش اجازه دارد همه قوانین را زیر پا بگذارد، اما اگر یکی از ما دست از پا خطا کنیم، با ما به‌شدت برخورد می‌کند. من مجبورم در طول هفته ۱۰ تا ۱۲ ساعت اضافه‌کاری کنم، آنهم بدون حقوق، چون تعداد کارکنان کم و حجم کارها زیاد است. جابه‌جایی نیروها در واحد ما بسیار بالاست. واحد ما دوازده کارمند دارد اما سابقه کار من از همه بیشتر است.
آرشیو
نسخه چاپی نسخه چاپی ۱۳۹۶ بيست و نهم مرداد :تاریخ انتشار 47301 :کدخبر
ارسال به دوستان ارسال به دوستان 86337 :بازدید

از مدیری خوب به مدیری بزرگ تبدیل شوید

بسیاری از کارشناسان و صاحب‌نظران دنیای مدیریت و رهبری بر این اعتقادند که وظیفه و کارکرد اصلی مدیران یک چیز بیشتر نیست و آن استفاده حداکثری و فوق‌العاده از توانمندی‌های کارکنان و تبدیل افراد معمولی به کارکنانی برجسته و تاثیرگذار است.

مترجم: سید حسین علوی لنگرودی

alavitarjomeh@gmail.com 

بسیاری از کارشناسان و صاحب‌نظران دنیای مدیریت و رهبری بر این اعتقادند که وظیفه و کارکرد اصلی مدیران یک چیز بیشتر نیست و آن استفاده حداکثری و فوق‌العاده از توانمندی‌های کارکنان و تبدیل افراد معمولی به کارکنانی برجسته و تاثیرگذار است.

 

این وظیفه اگر چه در نگاه اول ساده به نظر می‌رسد اما در عمل فرآیندی پیچیده و دشوار است و موفقیت در آن است که موجب متمایز شدن مدیران بزرگ و اثرگذار از مدیران معمولی می‌شود. با سیری در احوال و عملکرد مدیران بزرگ و برجسته تاریخ معاصر در می‌یابیم که آنها دارای نقاط اشتراک مشخصی بوده‌اند که موجب شده آنهایی که در ابتدای دوران مدیریتشان، جوان و خام بوده‌اند به سرعت به مدیرانی بزرگ و شاخص تبدیل شوند. در ادامه این مطلب به هفت ترفند و راهکار کلیدی برای تبدیل مدیران معمولی به مدیران بزرگ و تاثیرگذار اشاره خواهد شد.

ترفند شماره 1: نگرش‌های بزرگ و باشکوهی داشته باشید: می‌گویند اگر مدیران معمولی از پله‌ها عبور می‌کنند مدیران بزرگ از همان پله‌ها می‌پرند و گام‌هایی اساسی و مصمم به سوی موفقیت برمی‌دارند. آنچه باعث بزرگی و موفقیت یک مدیر می‌شود، درجه بزرگی نگرش‌ها و اثرگذاری دیدگاه‌هایی است که او در سر می‌پروراند. اگر یک مدیر از کارکنانش انتظار دارد ایده‌های نو و بزرگ ارائه دهند، در وهله اول خودش باید چنین باشد و بزرگ بودن نگرش‌ها و ایده‌هایش را به رخ کارکنان بکشد. علاوه‌بر این باید دانست که بزرگ‌منش بودن یک مدیر فقط به سخنان و گفتار او محدود نمی‌شود و باید در کردار و رفتار او نیز متبلور شود. یک مدیر بزرگ کسی است که پاره‌ای از کارها یا رفتارهای اشتباه کارکنان را نادیده می‌گیرد و در برخی موارد دیگر کاملا قاطعانه و سریع عمل می‌کند و از این طریق به‌صورت غیرمستقیم به کارکنانش درس می‌دهد.

ترفند شماره 2: شفاف باشید: اگر دست به پنهان‌کاری و ابهام‌آفرینی بزنید، نمی‌توانید مدیر بزرگی باشید. کارکنان از شما انتظار دارند به‌طور شفاف به گزارش‌ها و فعالیت‌های آنها پاسخ دهید و راه‌حل‌های مشخص و واضحی را برای آنها تعیین کنید. آنها از هر گونه ابهام و ایهام و دو پهلو سخن گفتن شما بیزارند و آن را نشانه درماندگی و سردرگمی شما می‌دانند. شفافیت مدیران در برخورد با کارکنان راه را بر هر گونه سوءاستفاده‌های احتمالی کارکنان از سخنان مبهم و دوپهلوی مدیریت می‌بندد و به این ترتیب اوضاع تحت‌کنترل مدیران قرار می‌گیرد.

ترفند شماره 3: از خود پختگی نشان دهید: یکی از مهم‌ترین تردیدها و گمانه‌زنی‌ها در مورد هر مدیر تازه‌کاری از آنجا ناشی می‌شود که کارکنان با تجربه تحت امر چنین مدیرانی فکر می‌کنند مدیر جوانی که به‌تازگی به منصب مدیریت گمارده شده، فاقد پختگی و وجاهت کافی برای مدیریت کردن بر آنها است؛ مگر اینگه خلاف آن ثابت شود و این هنر یک مدیر تازه‌کار است که بتواند با نشان دادن قابلیت‌های خود به کارکنان، پختگی و اقتدار خود را به رخ آنها بکشد. البته این به آن معنا نیست که مدیران تازه‌کار باید از کارکنان زهرچشم بگیرند و یا از اقتدار و اختیارات مدیریتی‌شان سوءاستفاده کنند، بلکه باید با نشان دادن رفتار‌ها و واکنش‌های حساب‌شده در قبال عملکرد کارکنان، خود را به‌عنوان مدیرانی باتجربه و کارآمد به آنها بقبولانند.

ترفند شماره 4: همیشه انعطاف‌پذیر باشید: مدیران بزرگ به درستی می‌دانند که محور و مرکز همه کارها نیستند و بخش عمده کارها توسط کارکنان انجام می‌شود. در بسیاری از موقعیت‌های کاری، نشان دادن انعطاف‌پذیری و خودداری مدیران از ورود مستقیم به قضایا و تصمیم‌گیری‌ها این امکان را به کارکنان می‌دهد تا خود به‌طور مستقیم تصمیم‌گیری و عمل کنند که در اغلب این موارد تصمیمات به مراتب بهتری اتخاذ می‌شود و نتیجه کار درخشان‌تر خواهد بود. یک مدیر انعطاف‌پذیر بیشتر از آنکه به دنبال جواب دادن به سوالات و تعیین‌تکلیف کردن برای افرادش باشد، به صحبت‌ها و پیشنهادهای آنها گوش می‌دهد و از ایده‌های آنها بهره می‌برد و به همین دلیل هم هست که موفق‌تر از مدیران بدون انعطاف عمل می‌کند.

ترفند شماره 5: مسوولیت‌پذیر باشید تا دیگران نیز مسوولیت‌پذیر باشند: مدیران بزرگ و برجسته به اصل مسوولیت‌پذیری و پاسخگویی به‌شدت پایبند هستند و از این طریق هم خود به مسوولیت‌ها و اقداماتشان پایبند می‌مانند و هم کارکنانشان را این‌گونه بار می‌آورند. آنها همچنین خود را در قبال شکست‌ها و عملکرد ضعیف کل سازمان مقصر و پاسخگو می‌دانند و از بار اشتباهات سازمانی شانه خالی نمی‌کنند. آنها در واقع عملکرد و اقدامات خود را نیز زیر ذره‌بین قرار می‌دهند و خودشان را ارزیابی می‌کنند. آنها از بروز هرگونه خطا و عملکرد نادرست در مجموعه کارکنان نه به‌عنوان ابزاری برای مچ‌گیری و کوبیدن کارمندان، بلکه به مانند یک فرصت یادگیری و شناسایی مشکل نگاه می‌کنند و این‌گونه است که تهدیدها توسط مدیران قابل به فرصت تبدیل می‌شوند.

ترفند شماره 6: از نزدیک دستی بر آتش داشته باشید: مدیران بزرگ کسانی هستند که به‌طور مداوم از قالب مدیریتی و نظارتی خود خارج می‌شوند و نقش یکی از اعضای تیم‌های کاری را بر عهده می‌گیرند. آنها نه فقط به دستور دادن بلکه به اجرای دستوراتی که خود صادر کرده‌اند، اقدام می‌کنند و به این ترتیب به الگوهای کاری کارکنانشان تبدیل می‌شوند. افرادی که زیردست چنین مدیرانی کار می‌کنند نیز از این خصلت مدیرانشان لذت می‌برند و آنها را تحسین می‌کنند.

ترفند شماره 7: بزرگ باشید و کارکنانتان را بزرگ کنید: مزیت اصلی و تعیین‌کننده شرکت‌های موفق چیزی نیست مگر قرار داشتن یک مدیر و رهبر کبیر و مقتدر در راس آن‌که هم خود جزو استعدادهای برتر باشد و هم زمینه مساعدی را برای بروز و تقویت استعدادهای نهفته در درون کارکنان فراهم آورد. یک مدیر بزرگ هیچ‌گاه از بزرگ و موفق بودن کارمندانش احساس خطر نمی‌کند و نگران این نیست که آنها از او پیشی بگیرند و جای او را تصاحب کنند چون خود در مقام و موقعیتی بسیار بالاتر از آنها قرار دارد و به رشد و تعالی مستمر خود ادامه می‌دهد.

منبع: مجله Management Today


تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


کدام بانک را به دوستان خود توصیه می‌کنید؟
 


نتایج نظرسنجی
 

ویوان نیوز با همکاری لوکوپوک در یک طرح مشترک اقدام به تهیه قیمت روز کالا و خدمات در 9 گروه کرده است. از این پس شما می توانید با رجوع به هر یک از بخش های زیر قیمت و امکانات کالاهای مورد نظر خود را مشاهده و مقایسه کنید.

توجه: در صورت تمایل به معرفی قیمت کالا ها و خدمات خود در این طرح می توانید تقاضای خود را به نشانی info@vivannews.com ارسال فرمایید.