۱۳۹۶ جمعه ۲۷ مرداد ساعت: 5:21 عصر 8/18/2017
تلویزیون آنلاین یا همان تلوبیون چقدر در ایران طرفدار دارد؟
امروز سرعت پیشرفت تکنولوژی تا حدی بالاست که در بسیاری از موارد از امکانات جدیدی که فراهم شده خبر نداریم اما البته همیشه هستند جوانان کنجکاو و باهوش که از آخرین فناوری‌های روز دنیا بهترین استفاده را می‌کنند.
وظایف و مسوولیت‌های سه گانه مدیر مالی
در عصر رقابت و تغییر و تحول، شرکت‌هایی موفق هستند که برنامه‌های بی هدف و تشریفات زائد را کنار بگذارند و درعوض، با برنامه‌ریزی منطقی، فعالیت‌ها را سازماندهی و با شاخص‌های هوشمندانه و کلیدی عملکرد را نظارت و کنترل کنند.
موانع جهش دیجیتالی ایران
موسسه Arthur D.Little یک شرکت مشهور در زمینه مشاوره در حوزه‌های نوآوری، استراتژی و‌ مدیریت است که در 1909 در بوستون آمریکا پایه‌گذاری شد. این شرکت اخیرا گزارشی درباره صنعت مخابرات ایران منتشر کرده که از سوی چهارنفر از تحلیلگران این شرکت (عمدتا مرتبط با بخش خاورمیانه این شرکت) تهیه و تدوین شده است. مطلب پیش‌رو خلاصه‌ای از بخش نخست این گزارش است که با عنوان «صنعت مخابرات ایران در آستانه جهش» حدود یک ماه قبل منتشر شده است.
آرشیو
چگونه در جلسه مصاحبه مستاصل به نظر نیاییم؟
مدتی است که کار خود را از دست داده‌ام و به دنبال یک شغل مناسب هستم اما به قدری در مضیقه مالی‌ام که گاهی اوقات دچار استیصال می‌شوم.
خوشامدگویی به کارکنان جدید با فرآیند پذیرش سازمانی
در گذشته، وقتی نیروی جدیدی وارد سازمان می‌شد، مراحل اداری استخدام را یکی پس از دیگری طی می‌کرد تا به عنوان کارمند سازمان پذیرفته شود؛ کارهایی مثل پر کردن فرم‌های استخدام، دریافت کارت شناسایی و مطالعه قوانین و مقررات.
پندهایی برای کنار آمدن با ترک خدمت کارکنان کلیدی
نسل پدران ما و گذشتگان آنها، انتظارات مشخصا تعریف شده‌ای در مورد کار و حرفه داشتند. زمانی که جوان بودند، از آنها انتظار می‌رفت به مدرسه رفته یا حرفه‌ای را فرا گیرند و سپس در همان حرفه مشغول به‌کار شوند و اکثر آنها نیز همین مسیر را طی می‌کردند. نسل ما یکی از اولین نسل‌هایی بود که این روند را تغییر داد. از ما نیز همان انتظار می‌رفت، اینکه به مدرسه برویم، حرفه‌ای یاد بگیریم و تماما در همان حرفه مشغول به‌کار شویم، اما این کار را نکردیم.
آرشیو
نسخه چاپی نسخه چاپی ۱۳۹۶ شانزدهم خرداد :تاریخ انتشار 46939 :کدخبر
ارسال به دوستان ارسال به دوستان 6418 :بازدید

اهمیت ارتباط نزدیک مدیرعامل با سهامداران

چند هفته پیش بود که شرکت خودروسازی فورد، مدیرعامل خود را اخراج کرد. آقای مارک فیلدز که به مدت سه سال هدایت فورد را به دست داشت در نتیجه نگرانی‌های شدید هیات‌مدیره و اعتراض سهامداران شرکت به‌دلیل افت قیمت سهام فورد از کار برکنار شد.در مدت مدیریت آقای فیلدز ارزش سهام فورد نزدیک به ۴۰درصد افت کرد.
دکتر محیا کربلایی

تحلیلگر اقتصادی و کسب‏وکار

mk@mahya.pro

چند هفته پیش بود که شرکت خودروسازی فورد، مدیرعامل خود را اخراج کرد. آقای مارک فیلدز که به مدت سه سال هدایت فورد را به دست داشت در نتیجه نگرانی‌های شدید هیات‌مدیره و اعتراض سهامداران شرکت به‌دلیل افت قیمت سهام فورد از کار برکنار شد.در مدت مدیریت آقای فیلدز ارزش سهام فورد نزدیک به ۴۰درصد افت کرد. این مثال به تنهایی می‌تواند نشان دهد که سهامداران تا چه اندازه می‌توانند در تعیین ساختار یک شرکت نقش داشته باشند و جلب رضایت آنها چقدر مهم است.شاید خنده دار به نظر برسد، اما در کشورهای پیشرفته، مدیران عامل مانند دانش آموزان، کارنامه می‌گیرند. با این تفاوت که به جای نمره ریاضی و شیمی، در این کارنامه فاکتورهای دیگری عملکرد مدیرعامل را می‌سنجند. یکی از این عوامل درمورد شرکت‌های بورسی، روند ارزش سهام شرکت است.اینکه قیمت سهام بسته به شرایط بازار و عملکرد سایر رقبا، در طول مدیریت یک فرد، چقدر تغییر کند، می‌تواند سرنوشت مدیرعامل را مشخص سازد. چنانچه در طول مدیریت وی، ارزش سهام رفته رفته بیشتر شود (نه به این معنا که همیشه رشد داشته باشد، چون طبیعی است که بازار سهام همیشه بالا و پایین دارد) نشانه‌ای خواهد بود که مدیرعامل شرکت، به عنوان سکاندار، عملکردی در جهت پیشبرد و بهبود شرکت داشته است: طبیعتا عکس این مساله نیز صادق است.

اما بالارفتن ارزش سهام شرکت، در بسیاری از کشورهای دنیا، به حقوق و مزایای مدیرعامل نیز گره خورده است. بسیاری از شرکت‌ها برای بالابردن انگیزه مدیران، علی‌الخصوص مدیرعامل و درگیر کردن آنها در ارتقای شرکت، بخش اعظمی از حقوق آنها را به صورت «اختیار معامله» به آنها می‌پردازند. اختیار معامله یک ابزار مالی است که این فرصت را به دارنده می‌دهد تا سهام شرکت را به قیمت مشخصی خریداری کند یا بفروشد. به این ترتیب چنانچه ارزش سهام شرکت رشد کند، درآمد مدیرعامل نیز افزایش خواهد یافت و در صورت کاهش قیمت سهام، وی از حقوق کمتری برخوردار خواهد بود.چنانچه سهامداران یک شرکت با افت مداوم قیمت سهام روبه‌رو شوند، ممکن است نتیجه بگیرند که مدیرعامل شرکت را در مسیر درستی هدایت نمی‌کند. سهامداران بسته به میزان سهامشان، مثلا در مورد شرکت فورد، می‌توانند هیات‌مدیره را به برگزاری جلسه اضطراری وادار کنند. این جلسه ممکن است به قیمت از دست رفتن شغل مدیرعامل نیز تمام شود.

تا اینجا متوجه شدیم که ارزش سهام شرکت تا چه حد می‌تواند نقش تعیین‌کننده‌ای در سرنوشت مدیرعامل داشته باشد، اما مدیرعامل چگونه می‌تواند قیمت سهام را کنترل کند؟قیمت سهام یک شرکت در بورس اوراق بهادار، بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. هرچه تقاضا بیشتر باشد، قیمت نیز بالاتر می‌رود و بالعکس. طبیعتا آنچه می‌تواند تقاضا را افزایش دهد، ارزش بنیادی یک شرکت است. مثلا وقتی سرمایه گذاران در بورس مطلع می‌شوند که فورد قصد سرمایه‌گذاری در طراحی و ساخت خودروهای بدون راننده را دارد، ممکن است علاقه‌مند شوند به خرید سهام آن روی بیاورند.از سوی دیگر اگر بازار متوجه شود که فورد قصد تولید خودروی جدیدی را دارد که مصرف سوخت آن نسبت به خودروهای فولکس واگن بیشتر است، طبیعی است که تمایل کمتری به خرید سهام فورد داشته باشند و به این ترتیب قیمت افت خواهد کرد.

اینجاست که نقش واحد «ارتباط با سرمایه‌گذاران» و «مدیرعامل» پررنگ‌تر می‌شود. در صورتی‌که مدیرعامل در توسعه شرکت تصمیمات درستی اتخاذ کند و قدم‌های مناسبی بردارد، اما نتواند آن را چنان‌که شایسته است به گوش بازار برساند، قطعا در کنترل ارزش سهام خود موفق نخواهد بود. فراموش نکنیم که بازار بسیار رقابتی است؛ در همه جای دنیا نیز کسانی وجود دارند که ممکن است برای بهتر نشان دادن خود به پراکندن شایعه درمورد شرکت رقیب بپردازند، یا ممکن است برخی اخبار آنقدر بچرخند که در نهایت از واقعیت بسیار دورتر باشند. بنابراین وجود ارتباط با سرمایه‌گذاران حیاتی به نظر می‌رسد تا بتواند آینده روشن شرکت را به درستی به سرمایه‌گذاران بالقوه و سهامداران شرکت نشان دهد.

از سوی دیگر، تصور کنید مدیرعاملی شرکت را در جهت غلط پیش ببرد و پشت سر هم تصمیمات غلط بگیرد. در این صورت نیز سهامداران باید از اوضاع شرکت مطلع شوند تا بتوانند بهترین راه حل را برای خود انتخاب کنند. در واقع مدیران عامل شرکت‌ها نباید فراموش کنند که صاحبان اصلی شرکت، سهامداران آن هستند. متاسفانه در بسیاری از شرکت‌ها در کشور می‌بینیم که مدیرعامل تصور می‌کند شرکت به وی متعلق است! درحالی‌که او در اصل کارمند سهامداران است. در صورت فراموش کردن این موضوع، مدیران عامل اصلا لزومی به پاسخگویی به سهامداران نمی‌بینند. مدیران ما باید بدانند، هرچند ممکن است بسیاری از سهامداران در کشور با این مفاهیم آشنا نباشند، اما دیر یا زود از این مسائل آگاه خواهند شد؛ به‌خصوص که با ورود سرمایه گذاران خارجی که پاسخگویی سریع و شفاف مدیران را حق خود می‌دانند، امکان از سر باز کردن یا محول کردن مسوولیت اشتباهات به دیگران وجود نخواهد داشت.

اگر سرمایه گذاران خبره به این نکته پی ببرند که مدیریت یک شرکت برای پاسخگویی به آنها آمادگی لازم را ندارد، یا از همان ابتدا اصلا اقدام به سرمایه گذاری نخواهند کرد یا به سرعت سهام خود را واگذار خواهند کرد. در صورت خروج ناگهانی یک یا چند سرمایه‌گذار، شرکت می‌تواند با بحرانی جدی روبه‌رو شود که ممکن است نتواند به سلامت از آن عبور کند. در این شرایط اولین نفری که مسوول شناخته می‌شود، مدیرعامل است. به همین دلیل، چنانچه در مطالب قبلی نیز اشاره کردیم، وجود ارتباطی تنگاتنگ و کاملا شفاف میان مدیرعامل، مدیر مالی و مدیر ارتباط با سرمایه‌گذاران برای یافتن و نگهداری سرمایه گذاران وفادار امری کاملا ضروری است. در مطلب بعدی به این موضوع خواهیم پرداخت که یک شرکت چرا باید برای بالا نگهداشتن ارزش سهام خود تلاش کند.


اخبار مرتبط با این خبر

12
ردیفتیترتاریخ
1 خوشامدگویی به کارکنان جدید با فرآیند پذیرش سازمانی ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۳ مرداد
2 پندهایی برای کنار آمدن با ترک خدمت کارکنان کلیدی ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۳ مرداد
3 ساخت اپلیکیشنی برای ارتباط بیشتر کارکنان با یکدیگر ۱۳۹۶ شنبه ۲۱ مرداد
4 بازدید مدیرعامل بانک ملت از شرکت پارس‌خودرو ۱۳۹۶ شنبه ۷ مرداد
5 راه‌اندازی بیمارستان ٢٠٠ تختخوابی در زاهدان با مشارکت بانک صادرات ۱۳۹۶ چهارشنبه ۴ مرداد
6 پرداخت اقساط تسهیلات با کارت‌های شتابی در بانک سینا ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۶ تير
7 تقدیراتاق اصناف از مدیرعامل بانک پارسیان ۱۳۹۶ شنبه ۲۴ تير
8 برگزاری مسابقات مقدماتی جام جهانی چوگان با حمایت بیمه سامان ۱۳۹۶ دوشنبه ۱۹ تير
9 برگزاری سومین قرعه‌کشی طرح ویژه ماه مبارک رمضان مدیران خودرو ۱۳۹۶ دوشنبه ۱۲ تير
10 چطور می‌توانیم با ایوار به تور اروپا سفر کنیم؟ ۱۳۹۶ دوشنبه ۱۲ تير
11 عقد قرارداد صندوق توسعه ملی با بانک ایران زمین ۱۳۹۶ دوشنبه ۱۲ تير
12 اطلاعیه ایرتویا در ارتباط با پیش‌فروش غیرقانونی خودروهای تویوتا و لکسوس ۱۳۹۶ دوشنبه ۱۲ تير
13 تغییر در برخی بسته‌های اینترنت با مصوبه رگولاتوری ۱۳۹۶ يکشنبه ۴ تير
14 محمدرضا قربانی مدیرعامل بانك دی شد ۱۳۹۶ شنبه ۳ تير
15 پرداخت وجه حق‌تقدم استفاده نشده سهام‌داران بیمه‌کوثر ۱۳۹۶ شنبه ۳ تير
16 خرید از مارکت‌های بین‌المللی با کارت‌های یورکاردز ۱۳۹۶ شنبه ۳ تير
17 نقش سهامداران در تعیین حاکمیت شرکتی ۱۳۹۶ سه شنبه ۳۰ خرداد
18 از طریق باشگاه مشتریان بانک ایران زمین با تخفیف کتاب بخوانید ۱۳۹۶ سه شنبه ۳۰ خرداد
19 آشنایی با محبوب‌ترین و لوکس‌ترین خودروی خارجی تا ۲۰۰ میلیون تومان +عکس ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۹ خرداد
20 تولید یک ربات کمک حرکتی با حمایت بانک‌پاسارگاد ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۹ خرداد
12
تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


کدام بانک را به دوستان خود توصیه می‌کنید؟
 


نتایج نظرسنجی
 

ویوان نیوز با همکاری لوکوپوک در یک طرح مشترک اقدام به تهیه قیمت روز کالا و خدمات در 9 گروه کرده است. از این پس شما می توانید با رجوع به هر یک از بخش های زیر قیمت و امکانات کالاهای مورد نظر خود را مشاهده و مقایسه کنید.

توجه: در صورت تمایل به معرفی قیمت کالا ها و خدمات خود در این طرح می توانید تقاضای خود را به نشانی info@vivannews.com ارسال فرمایید.