۱۳۹۶ دوشنبه ۵ تير ساعت: 8:14 صبح 6/26/2017
جنگ نرم شبکه‌های ماهواره‌ای علیه نظام بانکی کشور
اقتصاد ایران به شدت بانک محور است، به همین سبب سرنوشت بخش مهمی از اقتصاد کشور به سرنوشت بانک‌های ما گره خورده است. شریک دیگر این سرنوشت میلیون‌ها ایرانی هستند که اندوخته‌های خود را در بانک‌ها و موسسات اعتباری سپرده‌گذاری کرده‌اند تا از سودی که به دست می‌آورند، هم چرخ‌های زندگی خود را بهتر بچرخانند و هم این سود را به سپر محافظتی در برابر نرخ تورمی که حتی تک رقمی آن، قدرت خرید دارایی آنها را در گذر زمان کاهش می‌دهد، تبدیل کنند.
آسیب‌شناسی شراکت خارجی در خودروسازی ایران
خودروسازی ایران در حالی پس از توافق هسته‌ای و برجام، دور جدیدی از مشارکت‌های خارجی خود را آغاز کرده که قراردادهای جدید در بوته نقد قرار گرفته و اقشار مختلفی نسبت به آنها واکنش (چه مثبت و چه منفی) نشان داده‌اند.
نقدی بر پیش‌فروش اولین خودرو پسابرجامی
ثبت‌نام برای خرید پژو 2008 در حالی از فردا آغاز می‌شود که طبق برنامه ایران خودرو، قرار است 16 هزار دستگاه از این محصول پیش‌فروش شود. با توجه به اینکه ایران خودرو قصد دارد 2008‌های ثبت‌نامی را در یک بازه زمانی 12 ماهه (از ابتدای شهریور 96 تا انتهای مرداد 97) تحویل دهد، این شرکت باید به طور متوسط در هر ماه حدود یک هزار و 350 دستگاه از این محصول را عرضه کند.
آرشیو
اوبر؛ فاجعه‌ موفق
تقریبا می‌توان گفت کمتر کسی است که اوبر را نشناسد. استارت‌آپی که هشت سال قبل در سانفرانسیسکو آغاز به کار کرد و حالا با تبدیل شدن به‌ قدرتمندترین شرکت حمل و نقل جهان به‌عنوان یکی از موفق‌ترین میوه‌های سیلیکون ولی در زمینه اقتصاد اشتراکی (Sharing Economy) تعبیر می‌شود. اوبر هم‌اکنون در بیش از 570 شهر جهان حضور دارد، 12هزارنفر در آن کار می‌کنند.
چگونه یک حسابدار برندی 100 میلیون دلاری خلق کرد
سارا کاوس، زندگی حرفه‌ای‌اش را به‌عنوان حسابدار رسمی در شرکت Ernst & Young آغاز کرد و سپس از مدرسه کسب‌وکار هاروارد مدرک MBA دریافت کرد.
کانال‌های دیجیتال جذب مشتری
رشد موبایل و فناوری‌های مرتبط با آن، با تغییر رفتارهای دیجیتال افراد هم همراه بوده است. امروزه موبایل بخش جدایی‌ناپذیر زندگی مردم است و ساعت‌هایی طولانی از وقت آنها در استفاده از این ابزار و در محیط‌های آنلاین سپری می‌شود. این وضعیت، تاییدکننده آن است که بازاریاب‌ها باید توجه بیشتری به این رفتارها و سبک زندگی داشته باشند تا بتوانند در افزایش فروش و رسیدن به اهداف تعیین‌شده سازمانشان موفق باشند.
آرشیو
نسخه چاپی نسخه چاپی ۱۳۹۶ بيست و سوم خرداد :تاریخ انتشار 46999 :کدخبر
ارسال به دوستان ارسال به دوستان 4602 :بازدید

بانکداری نفر به نفر

بانکداری نفر به نفر (P2P Banking) مقوله جدیدی در خدمات نوین صنعت بانکداری است که از سال 2005 در کشور‌های پیشرفته عرصه بانکداری جهان ظهور کرده و تغییرات اساسی در ساختار ارائه خدمات بانکی به وجود آورده است.
سید مجتبی فائزی

بانکداری نفر به نفر (P2P Banking) مقوله جدیدی در خدمات نوین صنعت بانکداری است که از سال 2005 در کشور‌های پیشرفته عرصه بانکداری جهان ظهور کرده و تغییرات اساسی در ساختار ارائه خدمات بانکی به وجود آورده است. این نوع بانکداری که از آن به وام‌دهی نفر به نفر (P2P Lending) نیز تعبیر می‌شود عبارت است از نوعی تبادل وجوه که بدون واسطه‌گری بانک‌ها انجام می‌پذیرد و معمولا در مقابل پلت‌فرم‌های خاص توسط موسسات، شرکت‌های مالی، شبکه‌های اجتماعی و بانک‌ها ارائه می‌شود. با این وصف هر فردی می‌تواند براساس ریسک و نرخ بازده اقدام به پرداخت یا دریافت وام کند. نرخ‌ها در یک بازار رقابتی توسط افراد تعیین شده و بانک‌ها در تعیین آن هیچ نقشی ندارند. در حقیقت این نوع بانکداری پیامد اندیشه‌های نو و خلاقانه نظیر بانکداری اخلاقی بوده و مسبب آن نیز مکانیسم رقابت در عرصه بانکداری و بازار پولی است که نتیجه آن می‌تواند به عدالت در توزیع اعتبار در بین اقشار مختلف مردم بینجامد.

 

آمارها نشان می‌دهد پرداختی وام موسساتی نظیر لندینگ کلاب بزرگ‌ترین موسسه وام‌دهنده نفر به نفر در ایالات‌متحده در حال حاضر از مرز 3 میلیارد دلار گذشته که با توجه به مبلغ 500 میلیون دلار در سال 2012 رشد فوق‌العاده‌ای را تجربه کرده است. این رقم در انگلستان نزدیک به 800 میلیون پوند است که توسط شرکت‌های رتستر و فاندینگ سیرکل پرداخت شده است. نکته جالب توجه و قابل تامل این است که نرخ نکول این وام‌ها بسیار کمتر از وام‌های پرداختی توسط بانک‌ها است. از مزایای این نوع بانکداری می‌توان نرخ بازگشت سرمایه بالاتر برای سپرده‌گذار، نرخ بهره پایین‌تر برای وام‌گیرنده، نوسان کمتر نرخ بهره نسبت به سایر روش‌ها و امکان انتخاب نرخ بهره متناسب با ریسک را نام برد.

از طرفی برخلاف توسعه روزافزون این نوع خدمات بانکداری، اجرای بانکداری اسلامی در نظام بانکداری اسلامی با چالش‌های اساسی مواجه است و به‌رغم تلاش‌ها و حمایت‌های همه‌جانبه در دهه‌های گذشته، هنوز از مشکلات عدیده ساختاری متاثر بوده و از اهداف عالیه نظام بانکداری اسلامی و دین مقدس اسلام مبنی‌بر عدالت در توزیع منابع، فاصله بسیار دارد. از جمله چالش‌های جدی بانکداری اسلامی هزینه گزاف نظارت بر مصرف تسهیلات، عدم‌حل‌و‌فصل قضیه سود‌های علی‌الحساب به علت عدم امکان محاسبه دقیق سهم سود مشارکتی، شبهه صوری و ربوی بودن قراردادهای بانکی، مخاطرات اخلاقی و انتخاب معکوس است که حل آن در بستر نظام بانکداری متعارف یا بانکداری ربوی بسیار مشکل و تا حدودی غیر ممکن به‌نظر می‌آید. یکی از دلایل این چالش‌ها که تاکنون مغفول مانده مربوط به ماهیت قرار دادهای اسلامی است که در اصل بر مبنای نفر به نفر تعیین و تنظیم شده؛ درحالی‌که در نظام بانکداری اسلامی این رابطه براساس موسسه یا بانک با نفر بازتعریف شده است به‌گونه‌ای که یک موسسه یا بانک با انبوهی از اشخاص حقیقی یا حقوقی درگیر خواهد بود و این موضوع نظارت برمصرف تسهیلات و برآورد سود یا زیان مشارکتی (PLS) را با مشکل مواجه می‌کند و بانک‌ها را ناچارا به اتخاذ استراتژی‌های مبتنی‌بر نرخ ثابت (FRS) البته با کمی رنگ و لعاب قراردادهای اسلامی سوق می‌دهد. چالش مغفول مانده دیگر مربوط به ساختار ماشین یا نظام بانکداری متعارف یا ربوی است که بر پایه نرخ بهره بنا شده و در واقع این نظام بر روی این چرخ‌ها به حرکت خود ادامه می‌دهد؛ بنابراین با توجه به تحریم ربا، تعریف و اجرای بانکداری اسلامی در قالب این نظام مطمئنا راهکار درستی نبوده و باید ساختار یا ماشین دیگری غیر از ساختار موجود برای آن تعریف کرد.

از طرف دیگر به‌نظر می‌رسد ساختار بانکداری نفر به نفر همخوانی بیشتری با ماهیت قراردادهای شریعت و نظام مورد نظر بانکداری اسلامی داشته باشد. در حقیقت با اجرا و توسعه این نوع بانکداری مبادلات افراد (وام‌گیرنده و وام‌دهنده) می‌تواند براساس قراردادهای شریعت تعریف شده و تعیین شود یا ضرر افراد طی یک رابطه نفر به نفر و بدون واسطه‌گری مستقیم بانک انجام شود. در این میان بانک‌ها می‌توانند با دریافت کارمزد، خدمات مربوط به ایجاد پلت‌فرم، تعیین رتبه اعتباری مشتریان، وکالت، بیمه، ارزیابی و... ارائه کرده و سبب تسهیل مبادلات و تعیین نرخ ریسک بین افراد باشند.

این روش منجر به رعایت انصاف و عدل بین وام‌دهندگان و وام‌گیرندگان شده و بانک‌ها را نیز به وظیفه ذاتی که در بانکداری اسلامی به آن اشاره شده است نزدیک‌تر می‌کند، ضمن اینکه با افزایش حاشیه سود برای وام‌دهندگان و کاهش نرخ برای گیرندگان وام، منحنی عرضه و تقاضای وجوه به سمت مبادلات بیشتر انتقال پیدا کرده و نهایتا سبب رونق اقتصادی خواهد بود. از این منظر کاهش نرخ نکول وام‌ها، افزایش نرخ کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش رانت و... نیز قابل حصول خواهد بود.


اخبار مرتبط با این خبر

123
ردیفتیترتاریخ
1 اجرای بیش از ۷۰ درصد از طرح احداث خطوط لوله صادرات گاز ایران به عراق ۱۳۹۶ يکشنبه ۴ تير
2 ایرانول بیشترین رشد سوددهی شرکت‌های تولید روغن را به خود اختصاص داد ۱۳۹۶ يکشنبه ۴ تير
3 دعوت به همکاری در بانک پاسارگاد ۱۳۹۶ شنبه ۳ تير
4 550 ریال سود به ازای هر سهم ایران کیش تقسیم می‌شود ۱۳۹۶ چهارشنبه ۳۱ خرداد
5 فروش ویژه برلیانس به مناسبت عید فطر ۱۳۹۶ چهارشنبه ۳۱ خرداد
6 بازگشت شاسی‌بلندهای لوکس به بازار ایران ۱۳۹۶ سه شنبه ۳۰ خرداد
7 هدیه آپ به ۱۰ نفر تا پایان خرداد ۱۳۹۶ سه شنبه ۳۰ خرداد
8 نسبت تسهیلات به سپرده بانک ملی ایران به 90 درصد رسید ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۹ خرداد
9 تمدید گارانتی LG G6 به دو سال ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۸ خرداد
10 پرداخت ١٢ هزار میلیارد ریال وام قرض‌الحسنه به ٧٨ هزار متقاضی ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۸ خرداد
11 سود 170 ریالی بیمه ما به هر سهم ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۴ خرداد
12 کمک به درمان بیماران؛ استراتژی تازه بانک ملی ایران ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۴ خرداد
13 رونمایی از اولین خودپرداز بانک رفاه مجهز به NFC ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۳ خرداد
14 بانکداری نفر به نفر ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۳ خرداد
15 آغاز به کار اسنپ در شیراز؛ به‌زودی ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۳ خرداد
16 بانک صادرات ایران ٤ هزار زوج جوان را به خانه بخت فرستاد ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۲ خرداد
17 تسهیل انتقال ارز از بانک سامان به بانک‌های اروپایی ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۱ خرداد
18 بانک صادرات ایران ٤ هزار زوج جوان را به خانه بخت فرستاد ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۱ خرداد
19 پرداخت ١٤٢٠ میلیارد ریال وام قرض‌الحسنه به ٧٣٦١ متقاضی ۱۳۹۶ شنبه ۲۰ خرداد
20 مُهر تایید بر عملکرد فرآیند رسیدگی به شکایت‌های مشتریان بانک سامان ۱۳۹۶ چهارشنبه ۱۷ خرداد
123
تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


خرید از مارکت‌های بین‌المللی با کارت‌های یورکاردز تغییری در سبد درآمدی اپراتورها همایش بین‌المللی کلیدهای موفقیت در هلدینگ‌ها الزامات انتخاب سیستم گرمایشی مناسب چیست؟ چگونه بلیت هواپیما را با قیمتی پایین‌تر بخریم؟ اندروید مارشملو از آب‌نبات چوبی پیشی گرفت چگونه کش تلگرام را پاک کنیم؟ سایت آی پی امداد؛ راهنمایی برای خرید لوازم خانگی رانندگان اسنپ در تهران چگونه جذب می‌شوند؟ درآمد متخصصان علوم داده در دنیای IT با کمترین هزینه، بهترین پرواز را انتخاب کنید هشدار سازمان حمایت به متقاضیان پیش‌خرید خودرو رتبه اول و آخر بانک‌های بورسی در نسبت سرمایه آیا مایکروسافت در حال کشتن ویندوز 10 موبایل است؟ راه هایی برای کاهش مصرف باتری در گوشی های هوشمند چگونه پروازی ارزان به روسیه داشته باشیم؟ امکان خرید آنلاین بیمه از همه شرکت‌ها با اپلیکیشن «بیمیتو» فراهم شد شروع کار اپراتورهای مجازی تلفن همراه در ایران «فروشنده» اصغر فرهادی اسکار گرفت رقابت خودروسازان فرانسوی و چینی در ایران
کدام بانک را به دوستان خود توصیه می‌کنید؟
 


نتایج نظرسنجی
 

ویوان نیوز با همکاری لوکوپوک در یک طرح مشترک اقدام به تهیه قیمت روز کالا و خدمات در 9 گروه کرده است. از این پس شما می توانید با رجوع به هر یک از بخش های زیر قیمت و امکانات کالاهای مورد نظر خود را مشاهده و مقایسه کنید.

توجه: در صورت تمایل به معرفی قیمت کالا ها و خدمات خود در این طرح می توانید تقاضای خود را به نشانی info@vivannews.com ارسال فرمایید.