۱۳۹۶ دوشنبه ۳۰ مرداد ساعت: 7:09 صبح 8/21/2017
تلویزیون آنلاین یا همان تلوبیون چقدر در ایران طرفدار دارد؟
امروز سرعت پیشرفت تکنولوژی تا حدی بالاست که در بسیاری از موارد از امکانات جدیدی که فراهم شده خبر نداریم اما البته همیشه هستند جوانان کنجکاو و باهوش که از آخرین فناوری‌های روز دنیا بهترین استفاده را می‌کنند.
وظایف و مسوولیت‌های سه گانه مدیر مالی
در عصر رقابت و تغییر و تحول، شرکت‌هایی موفق هستند که برنامه‌های بی هدف و تشریفات زائد را کنار بگذارند و درعوض، با برنامه‌ریزی منطقی، فعالیت‌ها را سازماندهی و با شاخص‌های هوشمندانه و کلیدی عملکرد را نظارت و کنترل کنند.
موانع جهش دیجیتالی ایران
موسسه Arthur D.Little یک شرکت مشهور در زمینه مشاوره در حوزه‌های نوآوری، استراتژی و‌ مدیریت است که در 1909 در بوستون آمریکا پایه‌گذاری شد. این شرکت اخیرا گزارشی درباره صنعت مخابرات ایران منتشر کرده که از سوی چهارنفر از تحلیلگران این شرکت (عمدتا مرتبط با بخش خاورمیانه این شرکت) تهیه و تدوین شده است. مطلب پیش‌رو خلاصه‌ای از بخش نخست این گزارش است که با عنوان «صنعت مخابرات ایران در آستانه جهش» حدود یک ماه قبل منتشر شده است.
آرشیو
استراتژی مناسب برای رشد موفقیت‌آمیز شرکت‌ها در آینده مبهم
شرکت کداک به عنوان مورد کلاسیکی از یک رهبری صنعتی که در پیش‌بینی برای تطابق با آینده‌ دیجیتال شکست‌خورده، زبانزد شده است.
چرا 90 درصد استارت‌آپ‌ها شکست می‎خورند؟
بیشتر استارت‌آپ‎ها شکست می‌خورند و عمر آنها اغلب کم است. یک استارت‌آپ معمولی به‌طور متوسط ۲۰ ماه فعالیت می‎کند و تا بسته شدن کامل درهایش حدود 3/1 میلیون دلار زیان مالی متحمل می‎شود. بنابراین چه فرمول موفقیتی را می‌توانیم برای این کسب‎وکارهای نوپا که در آغازین سال‎های‎ فعالیت خود با شکست مواجه می‏شوند، پیدا کنیم؟
چگونه در جلسه مصاحبه مستاصل به نظر نیاییم؟
مدتی است که کار خود را از دست داده‌ام و به دنبال یک شغل مناسب هستم اما به قدری در مضیقه مالی‌ام که گاهی اوقات دچار استیصال می‌شوم.
آرشیو
نسخه چاپی نسخه چاپی ۱۳۹۶ بيست و سوم خرداد :تاریخ انتشار 46999 :کدخبر
ارسال به دوستان ارسال به دوستان 9849 :بازدید

بانکداری نفر به نفر

بانکداری نفر به نفر (P2P Banking) مقوله جدیدی در خدمات نوین صنعت بانکداری است که از سال 2005 در کشور‌های پیشرفته عرصه بانکداری جهان ظهور کرده و تغییرات اساسی در ساختار ارائه خدمات بانکی به وجود آورده است.
سید مجتبی فائزی

بانکداری نفر به نفر (P2P Banking) مقوله جدیدی در خدمات نوین صنعت بانکداری است که از سال 2005 در کشور‌های پیشرفته عرصه بانکداری جهان ظهور کرده و تغییرات اساسی در ساختار ارائه خدمات بانکی به وجود آورده است. این نوع بانکداری که از آن به وام‌دهی نفر به نفر (P2P Lending) نیز تعبیر می‌شود عبارت است از نوعی تبادل وجوه که بدون واسطه‌گری بانک‌ها انجام می‌پذیرد و معمولا در مقابل پلت‌فرم‌های خاص توسط موسسات، شرکت‌های مالی، شبکه‌های اجتماعی و بانک‌ها ارائه می‌شود. با این وصف هر فردی می‌تواند براساس ریسک و نرخ بازده اقدام به پرداخت یا دریافت وام کند. نرخ‌ها در یک بازار رقابتی توسط افراد تعیین شده و بانک‌ها در تعیین آن هیچ نقشی ندارند. در حقیقت این نوع بانکداری پیامد اندیشه‌های نو و خلاقانه نظیر بانکداری اخلاقی بوده و مسبب آن نیز مکانیسم رقابت در عرصه بانکداری و بازار پولی است که نتیجه آن می‌تواند به عدالت در توزیع اعتبار در بین اقشار مختلف مردم بینجامد.

 

آمارها نشان می‌دهد پرداختی وام موسساتی نظیر لندینگ کلاب بزرگ‌ترین موسسه وام‌دهنده نفر به نفر در ایالات‌متحده در حال حاضر از مرز 3 میلیارد دلار گذشته که با توجه به مبلغ 500 میلیون دلار در سال 2012 رشد فوق‌العاده‌ای را تجربه کرده است. این رقم در انگلستان نزدیک به 800 میلیون پوند است که توسط شرکت‌های رتستر و فاندینگ سیرکل پرداخت شده است. نکته جالب توجه و قابل تامل این است که نرخ نکول این وام‌ها بسیار کمتر از وام‌های پرداختی توسط بانک‌ها است. از مزایای این نوع بانکداری می‌توان نرخ بازگشت سرمایه بالاتر برای سپرده‌گذار، نرخ بهره پایین‌تر برای وام‌گیرنده، نوسان کمتر نرخ بهره نسبت به سایر روش‌ها و امکان انتخاب نرخ بهره متناسب با ریسک را نام برد.

از طرفی برخلاف توسعه روزافزون این نوع خدمات بانکداری، اجرای بانکداری اسلامی در نظام بانکداری اسلامی با چالش‌های اساسی مواجه است و به‌رغم تلاش‌ها و حمایت‌های همه‌جانبه در دهه‌های گذشته، هنوز از مشکلات عدیده ساختاری متاثر بوده و از اهداف عالیه نظام بانکداری اسلامی و دین مقدس اسلام مبنی‌بر عدالت در توزیع منابع، فاصله بسیار دارد. از جمله چالش‌های جدی بانکداری اسلامی هزینه گزاف نظارت بر مصرف تسهیلات، عدم‌حل‌و‌فصل قضیه سود‌های علی‌الحساب به علت عدم امکان محاسبه دقیق سهم سود مشارکتی، شبهه صوری و ربوی بودن قراردادهای بانکی، مخاطرات اخلاقی و انتخاب معکوس است که حل آن در بستر نظام بانکداری متعارف یا بانکداری ربوی بسیار مشکل و تا حدودی غیر ممکن به‌نظر می‌آید. یکی از دلایل این چالش‌ها که تاکنون مغفول مانده مربوط به ماهیت قرار دادهای اسلامی است که در اصل بر مبنای نفر به نفر تعیین و تنظیم شده؛ درحالی‌که در نظام بانکداری اسلامی این رابطه براساس موسسه یا بانک با نفر بازتعریف شده است به‌گونه‌ای که یک موسسه یا بانک با انبوهی از اشخاص حقیقی یا حقوقی درگیر خواهد بود و این موضوع نظارت برمصرف تسهیلات و برآورد سود یا زیان مشارکتی (PLS) را با مشکل مواجه می‌کند و بانک‌ها را ناچارا به اتخاذ استراتژی‌های مبتنی‌بر نرخ ثابت (FRS) البته با کمی رنگ و لعاب قراردادهای اسلامی سوق می‌دهد. چالش مغفول مانده دیگر مربوط به ساختار ماشین یا نظام بانکداری متعارف یا ربوی است که بر پایه نرخ بهره بنا شده و در واقع این نظام بر روی این چرخ‌ها به حرکت خود ادامه می‌دهد؛ بنابراین با توجه به تحریم ربا، تعریف و اجرای بانکداری اسلامی در قالب این نظام مطمئنا راهکار درستی نبوده و باید ساختار یا ماشین دیگری غیر از ساختار موجود برای آن تعریف کرد.

از طرف دیگر به‌نظر می‌رسد ساختار بانکداری نفر به نفر همخوانی بیشتری با ماهیت قراردادهای شریعت و نظام مورد نظر بانکداری اسلامی داشته باشد. در حقیقت با اجرا و توسعه این نوع بانکداری مبادلات افراد (وام‌گیرنده و وام‌دهنده) می‌تواند براساس قراردادهای شریعت تعریف شده و تعیین شود یا ضرر افراد طی یک رابطه نفر به نفر و بدون واسطه‌گری مستقیم بانک انجام شود. در این میان بانک‌ها می‌توانند با دریافت کارمزد، خدمات مربوط به ایجاد پلت‌فرم، تعیین رتبه اعتباری مشتریان، وکالت، بیمه، ارزیابی و... ارائه کرده و سبب تسهیل مبادلات و تعیین نرخ ریسک بین افراد باشند.

این روش منجر به رعایت انصاف و عدل بین وام‌دهندگان و وام‌گیرندگان شده و بانک‌ها را نیز به وظیفه ذاتی که در بانکداری اسلامی به آن اشاره شده است نزدیک‌تر می‌کند، ضمن اینکه با افزایش حاشیه سود برای وام‌دهندگان و کاهش نرخ برای گیرندگان وام، منحنی عرضه و تقاضای وجوه به سمت مبادلات بیشتر انتقال پیدا کرده و نهایتا سبب رونق اقتصادی خواهد بود. از این منظر کاهش نرخ نکول وام‌ها، افزایش نرخ کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش رانت و... نیز قابل حصول خواهد بود.


اخبار مرتبط با این خبر

123
ردیفتیترتاریخ
1 پرسپولیس با ایرانسل به توافق رسید ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۹ مرداد
2 از مدیری خوب به مدیری بزرگ تبدیل شوید ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۹ مرداد
3 مجهز شدن گوشی وی 30 به رمزگشای صوتی و تصویری ۱۳۹۶ شنبه ۲۸ مرداد
4 نرم‌افزار همراه بام بانک ملی ایران به روز شد ۱۳۹۶ شنبه ۲۸ مرداد
5 تمایل اروپایی‌ها به همکاری بیمه‌ای ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۵ مرداد
6 انتخاب «به همین نزدیکی» بانک ملی ایران به عنوان آگهی برتر فصل بهار ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۵ مرداد
7 آونگ به عنوان برترین توزیع‌کننده ای‌دیتا معرفی شد ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۴ مرداد
8 چگونه در جلسه مصاحبه مستاصل به نظر نیاییم؟ ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۴ مرداد
9 بانک اقتصادنوین به سامانه «صیاد» پیوست ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۳ مرداد
10 امکان افتتاح سپرده پس‌انداز ویژه قرعه‌کشی بدون نیاز به مراجعه به شعبه ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۳ مرداد
11 خوشامدگویی به کارکنان جدید با فرآیند پذیرش سازمانی ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۳ مرداد
12 تبدیل گلکسی S8 به کامپیوتر خانگی ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۲ مرداد
13 نگاهی به دوربین ال‌جی V30 ۱۳۹۶ شنبه ۲۱ مرداد
14 راه‌اندازی سامانه خدمات بانکی به نابینایان در 3 شعبه بانک پارسیان ۱۳۹۶ چهارشنبه ۱۸ مرداد
15 اهدای کتاب نفیس قرآن‌طباخ‌ به کتابخانه ملی و استانداری‌های خراسان و خوزستان ۱۳۹۶ چهارشنبه ۱۸ مرداد
16 خبر خوش و هدیه اسنپ به مشهدی‌ها ۱۳۹۶ چهارشنبه ۱۱ مرداد
17 طرح جدید بانک صادرات برای کمک به خریداران خودرو ۱۳۹۶ چهارشنبه ۱۱ مرداد
18 اختصاص 200 میلیارد ریال وام برای اعزام دانشجویان به عتبات عالیات ۱۳۹۶ چهارشنبه ۱۱ مرداد
19 ارسال سومین سری کمک‌های بانک سامان به مدارس دشتیاری ۱۳۹۶ سه شنبه ۱۰ مرداد
20 پرداخت ۷۵ میلیارد ریال به خانواده جانباختگان حادثه معدن آزادشهر ۱۳۹۶ دوشنبه ۹ مرداد
123
تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


کدام بانک را به دوستان خود توصیه می‌کنید؟
 


نتایج نظرسنجی
 

ویوان نیوز با همکاری لوکوپوک در یک طرح مشترک اقدام به تهیه قیمت روز کالا و خدمات در 9 گروه کرده است. از این پس شما می توانید با رجوع به هر یک از بخش های زیر قیمت و امکانات کالاهای مورد نظر خود را مشاهده و مقایسه کنید.

توجه: در صورت تمایل به معرفی قیمت کالا ها و خدمات خود در این طرح می توانید تقاضای خود را به نشانی info@vivannews.com ارسال فرمایید.