۱۳۹۶ دوشنبه ۵ تير ساعت: 3:13 صبح 6/27/2017
جنگ نرم شبکه‌های ماهواره‌ای علیه نظام بانکی کشور
اقتصاد ایران به شدت بانک محور است، به همین سبب سرنوشت بخش مهمی از اقتصاد کشور به سرنوشت بانک‌های ما گره خورده است. شریک دیگر این سرنوشت میلیون‌ها ایرانی هستند که اندوخته‌های خود را در بانک‌ها و موسسات اعتباری سپرده‌گذاری کرده‌اند تا از سودی که به دست می‌آورند، هم چرخ‌های زندگی خود را بهتر بچرخانند و هم این سود را به سپر محافظتی در برابر نرخ تورمی که حتی تک رقمی آن، قدرت خرید دارایی آنها را در گذر زمان کاهش می‌دهد، تبدیل کنند.
آسیب‌شناسی شراکت خارجی در خودروسازی ایران
خودروسازی ایران در حالی پس از توافق هسته‌ای و برجام، دور جدیدی از مشارکت‌های خارجی خود را آغاز کرده که قراردادهای جدید در بوته نقد قرار گرفته و اقشار مختلفی نسبت به آنها واکنش (چه مثبت و چه منفی) نشان داده‌اند.
نقدی بر پیش‌فروش اولین خودرو پسابرجامی
ثبت‌نام برای خرید پژو 2008 در حالی از فردا آغاز می‌شود که طبق برنامه ایران خودرو، قرار است 16 هزار دستگاه از این محصول پیش‌فروش شود. با توجه به اینکه ایران خودرو قصد دارد 2008‌های ثبت‌نامی را در یک بازه زمانی 12 ماهه (از ابتدای شهریور 96 تا انتهای مرداد 97) تحویل دهد، این شرکت باید به طور متوسط در هر ماه حدود یک هزار و 350 دستگاه از این محصول را عرضه کند.
آرشیو
اوبر؛ فاجعه‌ موفق
تقریبا می‌توان گفت کمتر کسی است که اوبر را نشناسد. استارت‌آپی که هشت سال قبل در سانفرانسیسکو آغاز به کار کرد و حالا با تبدیل شدن به‌ قدرتمندترین شرکت حمل و نقل جهان به‌عنوان یکی از موفق‌ترین میوه‌های سیلیکون ولی در زمینه اقتصاد اشتراکی (Sharing Economy) تعبیر می‌شود. اوبر هم‌اکنون در بیش از 570 شهر جهان حضور دارد، 12هزارنفر در آن کار می‌کنند.
چگونه یک حسابدار برندی 100 میلیون دلاری خلق کرد
سارا کاوس، زندگی حرفه‌ای‌اش را به‌عنوان حسابدار رسمی در شرکت Ernst & Young آغاز کرد و سپس از مدرسه کسب‌وکار هاروارد مدرک MBA دریافت کرد.
کانال‌های دیجیتال جذب مشتری
رشد موبایل و فناوری‌های مرتبط با آن، با تغییر رفتارهای دیجیتال افراد هم همراه بوده است. امروزه موبایل بخش جدایی‌ناپذیر زندگی مردم است و ساعت‌هایی طولانی از وقت آنها در استفاده از این ابزار و در محیط‌های آنلاین سپری می‌شود. این وضعیت، تاییدکننده آن است که بازاریاب‌ها باید توجه بیشتری به این رفتارها و سبک زندگی داشته باشند تا بتوانند در افزایش فروش و رسیدن به اهداف تعیین‌شده سازمانشان موفق باشند.
آرشیو
نسخه چاپی نسخه چاپی ۱۳۹۶ ششم خرداد :تاریخ انتشار 46890 :کدخبر
ارسال به دوستان ارسال به دوستان 5090 :بازدید

تفاوت سازماندهی ایده‎های جدید و تجاری‎سازی آنها

ظهور فناوری‎های جدید که پیام‏آور تعهدات اجتماعی متعددی هستند، اغلب موجودیت و حیات شرکت‎های بزرگ و موفق را تهدید می‎کند. در بسیاری از این موارد، چالش اصلی برای شرکت‎های باسابقه از فقدان شناخت کافی یا عدم سرمایه‌گذاری در فناوری‎های نوظهور ناشی نمی‎شود، بلکه به‌دلیل تجاری‎سازی فناوری در حال ظهوری است که جذابیت اقتصادی آن در قیاس با مدل کسب وکار شرکت در کوتاه‌مدت روشن و قابل پیش‎بینی نیست.
مترجم: فریبا ولیزاده

ظهور فناوری‎های جدید که پیام‏آور تعهدات اجتماعی متعددی هستند، اغلب موجودیت و حیات شرکت‎های بزرگ و موفق را تهدید می‎کند. در بسیاری از این موارد، چالش اصلی برای شرکت‎های باسابقه از فقدان شناخت کافی یا عدم سرمایه‌گذاری در فناوری‎های نوظهور ناشی نمی‎شود، بلکه به‌دلیل تجاری‎سازی فناوری در حال ظهوری است که جذابیت اقتصادی آن در قیاس با مدل کسب وکار شرکت در کوتاه‌مدت روشن و قابل پیش‎بینی نیست.

 

امروزه، مدیران بسیاری از بخش‎های برجسته صنعت نظیر خدمات مالی، انرژی، بهداشت و درمان با چالش بهره‎برداری از فناوری‎های در حال ظهور روبه‌رو هستند که البته درجه بالایی از عدم اطمینان را در زمینه کارآیی اقتصادی و موقعیت رقابتی شرکت به همراه دارند. با این حال، ‏ گاهی فقدان شناخت مناسب به همراه شواهد تجربی نظام‎مند در خصوص هر آنچه مدیران را در رویارویی با این چالش‎ها مجهز می‎کند، از جمله مشکلات اصلی است. در مقاله حاضر به برخی دیدگاه‎ها در این خصوص پرداخته می‎شود. برای درک هرچه بیشتر این مساله، باید در قدم اول بتوانیم تفاوت بین ایده‎های جدید (اختراع) و تجاری‎سازی آنها از طریق معرفی یک محصول یا خدمت (نوآوری) را تشخیص دهیم. این نکته موضوع مهمی است، چراکه در سازمان‎ها و شرکت‎های باسابقه، فرآیند تصمیم‌گیری و منطق حاکم بر اختراعات به طرز قابل‌توجهی از اصول تجاری‎سازی ایده‎ها متمایز است. مهندسان و نیروهای علمی اساسا اختراعاتی را در حوزه فناوری‎های جدید انجام می‎دهند، در حالی‎که بسیاری از مدیران بازاریابی و مدیران توسعه کسب‎وکار محرک اصلی تجاری‎سازی به‌شمار می‌روند. منطق هدایت‎گر اختراعات حول‌محور یافتن راه‎حل‎هایی برای مشکلات موجود حرکت می‏کند. این در حالی است که منطق تجاری‌سازی بر اصل بهبود رقابت‎پذیری و سودآوری کسب‎و‎کار تاکید دارد. این منطق‎ها ممکن است متقابلا در برخی حوز‎ه‎های فناوری‎های نوظهور نظیر وسایل نقلیه سبز یا ارتباطات بی‎سیم سازگار باشند اما در سایر موارد منجر به بروز تنش‎های سازمانی می‎شوند که در مدل کسب‏وکار و رویکردهای ارزش‎آفرینی هر سازمانی ریشه دارند. برای مثال، ‏ مهندسان شرکت زیراکس در سال‌های ۱۹۷۰ پیشگام اختراعات کلیدی فراوانی در فناوری اطلاعات (نظیر رابط کاربری و شبکه‏های کامپیوتری اترنت (Ethernet)) بودند. اما این شرکت تجاری‏سازی دستاوردهای خود را قدرتمندانه پیگیری نکرد، چراکه مدیریت ارشد زیراکس معتقد بودند این دستاوردها با مدل کسب‎وکار موجود‏ شرکت (تولید دستگاه‏های کپی) انطباق ندارند. ما در پژوهش خود این تنش‎ها و راه‌حل‏های احتمالی مقابله با آنها را در قالب مطالعه‏ای دو ساله در صنعت داروسازی بررسی کردیم. این صنعت با ظهور داروهای مبتنی بر بیوتکنولوژی شاهد تحولات قابل‎توجهی بود. با این حال، به‌رغم وعده‎های گسترده، عدم اطمینان چشمگیری در خصوص زمان ظهور اکتشافات علمی و چگونگی موفقیت بالینی آنها و نحوه ارزش‎آفرینی داروهای تجاری برای بازیگران مختلف صنعت مذکور وجود داشت. این پژوهش بر دو نوع عمده بیوتکنولوژی که از اواخر سال‏های۱۹۸۰ ظهور پیدا کرده، تمرکز داشته است: آنتی بادی‏های مونوکلونال و ژن‌درمانی.‏ بسیاری از شرکت‎های باسابقه، پژوهش در هر دو حوزه را آغاز کرده و اختراعات متعددی را ثبت کرده‎اند اما در این میان متوجه شدیم میزان موفقیت این سرمایه‏گذاری‎ها در حوزه توسعه دارو به طرز قابل‌توجهی‏ متفاوت است. درحالیکه اختراعات در حوزه توسعه آنتی‌بادی‏های مونوکلونال موفق عمل می‎کرد، این موضوع در بخش ژن‌درمانی پیشرفت مناسبی نداشت.

می‎توان گفت این موضوع از این واقعیت سرچشمه می‎گیرد که آنتی‎بادی‎های مونوکلونال و ژن درمانی به طرز قابل‌توجهی با مدل‎های کسب وکار شرکت‌های دارویی انطباق ندارند. آنتی‌بادی‎های مونوکلونال نظیر داروهایی شیمیایی رایج، درمان‎های استانداردی هستند که طیف گسترده‎ای از بیماران را در درازمدت هدف قرار می‎دهند. در نتیجه آنتی‎بادی‏های مونوکلونال‏ به‌خوبی با مدل کسب‏وکار شرکت‎های دارویی سازگاری دارند. در مقایسه ژن‌درمانی اساسا محصولاتی یک‌باره یا به عبارتی داروهایی با فرکانس تجویز کم برای مبتلایان به اختلالات ژنتیکی فراهم می‌کنند که توسط پزشکان متخصص تجویز می‎شوند. بنابراین ژن‌درمانی نماینده گونه‎ای از فناوری است که مخل مدل کسب وکار است. همانطور که از مصاحبه‎های انجام شده برمی‎آید، ماهیت داروهای ژن‌درمانی است که تجاری‌سازی اختراعات در این حوزه و جذب منابع برای ادامه توسعه را دشوار کرده است. در پژوهش مذکور نحوه رویارویی مدیران با این چالش را بررسی کردیم و در نهایت دریافتیم که طراحی سازمانی عامل موثر قابل‌توجهی در‏ پیگیری و بهره‎برداری از فناوری‏های نوظهور به‌شمار می‏رود. تحقیق در خصوص ژن درمانی که از طریق‏ قراردادهای تحقیقاتی خارجی یا درون سازمانی و بر اساس تصمیمات شرکت دارویی در خصوص توسعه و تجاری‌سازی انجام می‏شود کمتر تا مرز تجاری‌سازی پیش می‏رود و دلیل این امر عدم سازگاری با مدل کسب‌وکار شرکت دارویی است.

در ارزیابی فناوری‏های نوظهور مدیران باید نه‌تنها‏ قابلیت‏های جدید و مزایای رقابتی را بسنجند، بلکه باید گزاره ارزش مشتری و سودآوری حاصل از این سرمایه‏گذاری را مدنظر قرار دهند. هرچه تطابق میان مدل کسب‌وکار‏ فناوری نوظهور و مدل کسب‌وکار شرکت بیشتر باشد، چالش سازمانی پیش‌روی شرکت در تجاری‏سازی ایده مذکور دارای پیچیدگی کمتری خواهد داشت. پس از آن مدیران می‏توانند در کاهش این چالش از طریق ایجاد ساختار سازمانی که در آن تخصیص منابع و تصمیم‏گیری در خصوص فناوری‌های نوظهور از مدل کسب وکار اصلی شرکت مستقل است، اقدام کنند. این رویکرد‏ به واسطه‏ اتحادهای استراتژیک و مالکیت کسب‏وکارهای نوپا یا مراکز تحقیقاتی مستقل امکان‌پذیر خواهد بود. برقراری اتحاد با این سازمان‏های کوچک منجر به انعطاف‏پذیری بیشتر می‏شود، درحالی‌که مالکیت آنها کنترل هرچه بیشتر بر فناوری و مالکیت معنوی را امکان‌پذیر می‏کند. امروزه بسیاری از کسب‏وکارها با فناوری‎هایی مخل نظیر چاپ سه‏بعدی، هوش‏مصنوعی، پردازش‎های ابری، اینترنت اشیا، داروهای شخصی‏سازی شده و انرژی‏های تجدیدپذیر روبه‌رو هستند. نکته قابل‌توجه در این‌خصوص اتخاذ تصمیماتی پیرامون زمان مناسب و ضرورت سرمایه‎گذاری در این فناوری‎ها است. درحالیکه مدیران ارشد اجرایی به اکتشافاتی اولیه در این حوزه‎ها دست پیدا کرده‎اند، اما ممکن است به واسطه منطق حاکم بر فرآیند تصمیم‎گیری این اکتشافات و همچنین فرآیند توسعه پس از آن و روند تجاری‎سازی ایده‎ها با محدودیت‌هایی روبه‌رو شوند. اما بهره‎مندی از ساختار و طرح سازمانی مناسب مدیران ارشد اجرایی را در ادامه موفقیت و حفظ موقعیت شرکت حتی با وجود فناوری‎های همیشه در حال تغییر، یاری خواهد کرد.

منبع: sloanreview.mit‏


اخبار مرتبط با این خبر

123
ردیفتیترتاریخ
1 بهره‌برداری از ۵۰۰ دستگاه جدید پایانه غیرنقد در بانک ملت ۱۳۹۶ يکشنبه ۴ تير
2 بانک صادرات ایران محصول جدید خود را رونمایی کرد ۱۳۹۶ يکشنبه ۴ تير
3 اما و اگرهای فیلترشدن بزرگترین وب‌سایت رزرو هتل در کشور ۱۳۹۶ يکشنبه ۴ تير
4 ال‌جی گوشی جدید جی 6 را عرضه کرد ۱۳۹۶ شنبه ۳ تير
5 بزرگترین سامانه تلویزیون تعاملی و آموزش الکترونیکی اصناف کشور ۱۳۹۶ شنبه ۳ تير
6 پرداخت ٧ هزار میلیارد ریال وام ازدواج و جهیزیه از سوی بانک صادرات ۱۳۹۶ شنبه ۳ تير
7 رونمایی از طرح شرکای تجاری باشگاه مشتریان بانک ملت ۱۳۹۶ چهارشنبه ۳۱ خرداد
8 قابلیت‌های جدید ال‌جی G6 در راه است ۱۳۹۶ سه شنبه ۳۰ خرداد
9 طرح و اجرای 23 پروژه توسط شرکت میدکو ۱۳۹۶ سه شنبه ۳۰ خرداد
10 آشنایی با محبوب‌ترین و لوکس‌ترین خودروی خارجی تا ۲۰۰ میلیون تومان +عکس ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۹ خرداد
11 درباره گوشی‌های جدید پیکسل چه می‌دانیم ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۹ خرداد
12 رونمایی از سرویس جدید “اسنپ باکس” ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۸ خرداد
13 خدمات جدید بانک اقتصادنوین به‌زودی راهی بازار می‌شود ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۴ خرداد
14 تقابل ارزش «برند» رنو و «بازار» ایران ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۴ خرداد
15 تعیین نرخ حق‌الوکاله انک صنعت و معدن ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۳ خرداد
16 نیازمندی‌های قدیمی چطور می‌تواند پول و زمان ما را هدر بدهد؟ ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۲ خرداد
17 افتتاح صندوق امانات و خزانه بانک پارسیان در مشهد مقدس ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۲ خرداد
18 آغاز فروش سانتافه، توسان، النترا و سوناتا با شرایط اقساطی (+جدول کامل) ۱۳۹۶ شنبه ۲۰ خرداد
19 برگزاری جشنواره رمضان بیمه عمر و سرمایه‌گذاری از طرف بیمه دی ۱۳۹۶ شنبه ۲۰ خرداد
20 ابهام در قیمت‌گذاری پژو جدید ۱۳۹۶ شنبه ۲۰ خرداد
123
تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


خرید از مارکت‌های بین‌المللی با کارت‌های یورکاردز تغییری در سبد درآمدی اپراتورها همایش بین‌المللی کلیدهای موفقیت در هلدینگ‌ها الزامات انتخاب سیستم گرمایشی مناسب چیست؟ چگونه بلیت هواپیما را با قیمتی پایین‌تر بخریم؟ اندروید مارشملو از آب‌نبات چوبی پیشی گرفت چگونه کش تلگرام را پاک کنیم؟ سایت آی پی امداد؛ راهنمایی برای خرید لوازم خانگی رانندگان اسنپ در تهران چگونه جذب می‌شوند؟ درآمد متخصصان علوم داده در دنیای IT با کمترین هزینه، بهترین پرواز را انتخاب کنید هشدار سازمان حمایت به متقاضیان پیش‌خرید خودرو رتبه اول و آخر بانک‌های بورسی در نسبت سرمایه آیا مایکروسافت در حال کشتن ویندوز 10 موبایل است؟ راه هایی برای کاهش مصرف باتری در گوشی های هوشمند چگونه پروازی ارزان به روسیه داشته باشیم؟ امکان خرید آنلاین بیمه از همه شرکت‌ها با اپلیکیشن «بیمیتو» فراهم شد شروع کار اپراتورهای مجازی تلفن همراه در ایران «فروشنده» اصغر فرهادی اسکار گرفت رقابت خودروسازان فرانسوی و چینی در ایران
کدام بانک را به دوستان خود توصیه می‌کنید؟
 


نتایج نظرسنجی
 

ویوان نیوز با همکاری لوکوپوک در یک طرح مشترک اقدام به تهیه قیمت روز کالا و خدمات در 9 گروه کرده است. از این پس شما می توانید با رجوع به هر یک از بخش های زیر قیمت و امکانات کالاهای مورد نظر خود را مشاهده و مقایسه کنید.

توجه: در صورت تمایل به معرفی قیمت کالا ها و خدمات خود در این طرح می توانید تقاضای خود را به نشانی info@vivannews.com ارسال فرمایید.