۱۳۹۶ جمعه ۵ خرداد ساعت: 7:29 عصر 5/26/2017
واردات خودرو محرک یا مخرب تولید؟
سال 96 در حالی به‌عنوان «سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» نامگذاری شده که به‌نظر می‌رسد برداشت‌های متفاوت از این شعار، محدود شدن واردات خودرو به کشور را به بهانه حمایت از تولید، به‌دنبال داشته است.
پدیده سوپرمارکت‌های آنلاین ایرانی
تصور کنید در راه خانه، اپلیکیشنی را باز می‌کنید و چند قلم از خورد و خوراک روزانه خود را که لازم دارید سفارش می‌دهید. سپس به نزدیکی خانه که رسیدید، آنها را از سوپرمارکت محل خود تحویل می‌گیرید.
رسانه‌های اجتماعی و آینده انتخابات
ظهور تکنولوژی‌ها و ابزارهای ارتباطی جدید در سال‌های اخیر سبک زندگی و شیوه تعامل افراد با مسائل مختلف را تحت‌تاثیر قرار داده است. حالا شبکه‌ها و رسانه‌های اجتماعی پلت‌فرم‌هایی ساده هستند که همیشه و همه جا در دسترس مردم قرار دارند و به پلی میان آنها و دنیای پیرامون‌شان تبدیل شده‌‌اند.
آرشیو
برای تغییر استراتژی ابتدا طرز فکر خود را عوض کنید
این روزها به نظر می‌رسد همه به دنبال یک مدل کسب‌و‌کار مخل یا برهم‌زننده (disruptive) هستند. اما یک «مدل کسب‌و‌کار» تنها بخشی از این معادله است. مدل «ذهنی» موجود در پس مدل کسب‌و‌کار هم به همان اندازه مهم است و نیز مدل «اندازه‌گیری.» ترکیب این سه مدل کسب‌وکار، ذهنی و اندازه‌گیری باعث می‌شود تحول واقعی اتفاق بیفتد.
درک رفتار مشتری و بازاریابی با موبایل
سال‌ها این جوک در میان «بازاریابان موبایل» رایج شده بود که یک شرکت یا یکی از افراد برجسته صنایع، یک سال را «سال موبایل» می‌نامد. سال 2005، سال موبایل بود؛ هر چند آن سال مصادف با گسترش سیستم‌های عامل بود و نفوذ موبایل در بسیاری از کشورها به شدت افزایش یافت. سال 2006، سال موبایل بود یا بیشتر شبیه سالی بود که داده‌های موبایل تا حد بیشتری به وسیله کاربران عادی موبایل مورد استفاده قرار بگیرد. هر چند هر کدام از این تغییرات بسیار کلیدی بودند، اما شکی نیست که دهه گذشته مهم‌ترین عصر موبایل بوده و هر سال و حتی هر ماه تغییرات و توسعه‌های بسیاری در فضای موبایل رخ داد.
تاثیر لوگو بر برند بانک‌ها و بیمه‌های کشور
در گذشته ارزش یک سازمان برحسب املاک، دارایی‌های ملموس، کارخانه‌ها و تجهیزاتش اندازه‌گیری می‌شد، اما اخیرا خبرگان بازاریابی به این نتیجه رسیده‌اندکه ارزش واقعی سازمان، جایی بیرون از آن، یعنی در اذهان خریداران بالقوه قرار داشته و این برند است که ارزش واقعی را در ذهن مشتریان ایجاد می‌کند.
آرشیو
نسخه چاپی نسخه چاپی ۱۳۹۴ بيست و پنجم آذر :تاریخ انتشار 43737 :کدخبر
ارسال به دوستان ارسال به دوستان 46882 :بازدید

مصائب برندها با مراکز تجاری

میزگرد الزامات برندهای پوشاک برای ورود به مراکز تجاری به همت ماهنامه تجارت طلائی برگزار شد.

میزگرد الزامات برندهای پوشاک برای ورود به مراکز تجاری به همت ماهنامه تجارت طلائی برگزار شد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، این نشست به میزبانی مجتمع خرید اردک‌چوبی که مراحل پایانی ساخت و بهره‌برداری خود را پشت سر می‌گذارد و با حضور تولیدکنندگان برندهای داخلی پوشاک، واردکنندگان برندهای معتبر اروپایی پوشاک و تعدادی از فعالان این صنعت برگزار شد.

پیش‌فروش بهترین پلاک‌ها
مهندس شاهرخ کشاورز، سردبیر ماهنامه تجارت طلایی در این میزگرد گفت: با توجه به پیشرفتی که در حوزه ساخت، توسعه و بهره‌برداری مراکز خرید در کشور رخ داده، امروز دیگر کارفرمایان تعین‌کننده شرایط برای ورود برندها به مراکز خرید نیستند. بلکه این برندها هستند که شرایط را تعیین می‌کنند و به کارفرما می‌گویند چه متراژی از فضا با چه قابلیت‌ها و استانداردهایی نیاز دارند. در عمده مراکز خرید، بخش خصوصی، بانک یا بخش دولتی مشارکت کرده است، مدل ساخت مراکز تجاری هم تامین مالی است یعنی یک بخشی را حتما باید بفروشند. پس واجب است برندها با در نظر گرفتن این موضوع که 85 درصد مراکز تجاری که تا دو سال آینده افتتاح می‌شوند مجتمع‌هایی هستند که بخشی از بهترین پلاک‌هایشان فروش رفته است عنوان کنند که اگر بخواهند در این مراکز حضور پیدا کنند چه چیزی را لحاظ می‌کنند؟

معضل کوچکی فضاها
مهدی اکبرپور، مدیر اجرایی شرکت لیلیان‌مد در این نشست گفت: شرکت لیلیان مد برندهای زیادی دارد، دنبهامز به عنوان بزرگترین برند این شرکت، هفت سال است که در ایران حضور دارد. دنبهامز یک برند انگلیسی است که کار خود را در ایران با متراژ 600 مترمربع آغاز کرد و اکنون این متراژ به 2700 متر رسیده است. مهمترین مشکلی که لیلیان‌مد برای حضور در مراکز خرید دارید این است که در تهران فضای تجاری با متراژ 2700 متر یا 3000 متر وجود ندارد. بسیاری از مراکز تجاری مدرن به این شرکت پیشنهاد می‌دهند که چهار طبقه خود را در اختیار آن بگذارند ولی چنین طرحی مناسب نیست چرا که دکوراسیون داخلی محصولات دبنهامز حتما باید در محیط همسطح باشد.

این فعال اقتصادی افزود: بزرگترین مشکل در مجتمع‌های تجاری در حال حاضر فضاست چرا که محیط‌ها بسیار کوچک است و باید آنها را ادغام کرد در حالی که برندها هرکدام از کشورهای مختلف هستند و برای دکوراسیون داخلی خود نقشه‌های متعددی دارند که در مراکز تجاری حال حاضر کشور قابل پیاده‌سازی نیستند. بنابراین اگر پیش از ساخت با مدیر برندهای مجموعه‌ها صحبت شود به گونه‌ای که کارفرمایان نقشه‌ها و فضاهای فروشگاهی این برندها را در اختیار داشته باشند و پیش از ساخت آن‌ها را لحاظ کنند بخش اعظم مشکلات برندها حل می‌شود.

به گفته وی برند دبنهامز در حال حاضر در سیتی‌سنتر اصفهان، جام‌جم و میرداماد تهران نیز شعبه دارد و از جمله دیگر برندهای شرکت لیلیان‌مد می‌توان به دلسی، سوپر درای و مکس اشاره کرد.

ضرورت وجود بانک در مرکز تجاری
حسام هندسی، مدیر اجرایی برند LION oF PORCHES نیز در ادامه ضمن تایید مشکل کمبود فضا بیان کرد: این برند انگلیسی است که تماما در پرتغال تولید می‌شود و فروشگاه‌های آن به گونه‌ای طراحی شده‌اند که باید آسمان مجازی داشته باشند ولی متاسفانه به دلیل کمبود تجهیزاتی که در تاسیسات مراکز تجاری ایران وجود دارد ما نتوانسته‌ایم این آسمان را داشته باشیم.

وی ادامه داد: مجتمع استاندارد نباید کمتر از خط فقر فروش داشته باشد و وجود بانک در آن ضروری است. از سوی دیگر برندهایی که ما با آنها مذاکره می‌کنیم نیز شرایط ویژه‌ای دارند. برای مثال باید تا پایان یکسال تعداد مشخصی فروشگاه با متراژهای مورد نظر آنها دایر کنیم. دایرکردن این فروشگاه‌ها در نقاطی از پایتخت که فروش خوبی داشته باشد یا در نقاط توریستی ایران به دلیل نداشتن فضای کافی کار بسیار مشکلی است، بنابراین عمده مشکل ما هم نبود فضای فروشگاهی مناسب است و مجبوریم فروشگاه‌های مشرف به خیابان را انتخاب کنیم.

مشکلی به نام قیمت‌ ملک
در ادامه رامین جوانرود، از مدیران برند تن‌ریس گفت: مشکل ما عمدتا بر می‌گردد به قیمت ملک در مراکز تجاری، به گونه‌ای که صاحبان این مراکز براساس قیمت ملک خود اجاره‌ای را طلب می‌کنند که به جرات می‌توانم بگویم بسیاری از برندها زیر بار این رقم‌ها نمی‌روند و فقط برندهایی می‌توانند تن به این اجاره‌ها بدهند که محصولات درجه 2 و 3 خود را با ارزش افزوده بالا می‌فروشند.

وی اضافه کرد: محصولات برند تن‌ریس نیاز به فروشگاه 200 متری دارد و برای این شرکت مشرف به خیابان یا داخل مراکز خرید فرقی ندارد. ضمن آن که 90 درصد افراد جامعه قدرت خرید محصولات آن را دارند بنابراین مشکلی برای فروش ندارد. البته هنوز به استانداردهایی که برندهای بزرگ آن را دنبال می‌کنند نرسیده‌ایم بنابراین سخت‌گیری‎های برندهای دیگر را نداریم.

این فعال اقتصادی افزود: برای همه برندها مواردی مانند موقعیت مکانی و تراکم جمعیت منطقه در انتخاب فضا اهمیت دارد و همچنین این نکته در کنار چه برندی قرار گرفته‌اند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. برخی برندها هستند که وقتی در مراکز خرید حضور پیدا می کند به دلیل تعامل نداشت با برندهای دیگر یا پیشینه و سابقه غیر خوشنام از ورود برندهای دیگر جلوگیری می‌کنند.

توجه ویژه به مکان و جانمایی
حسین مهدی‌زاده، مدیر برند پوشاک من تن، در بخش دیگری از این نشست گفت: برای هر برندی موقعیت مکانی مرکز تجاری و جانمایی‌هایی که برای آنها درون مرکز در نظر گرفته شده مهم است. ما پیش از اینکه بخواهیم یک مرکز تجاری را دایر کنیم باید بازار هدف خود را مشخص کنیم و یک برنامه تجاری داشته باشیم که این مرکز خرید بابت چه چیزی ساخته می‌شود، ورود چه برندهایی در اولویت است. ولی متاسفانه بیشتر مراکز خرید در ایران، بدون اینکه برنامه‌ریزی مشخصی داشته باشند، دایر می‌شوند.

اهمیت دسترسی برای برندها
علیرضا شخم‌کار، مدیر برند پوشاک اسکات نیز در این نشست اظهارکرد: برای برندها دسترسی بسیار مهم است ولی غالب مراکز خرید خوب دسترسی آسانی ندارند و برای رسیدن به آنها باید ساعت‌ها در ترافیک ماند. نکته دوم هم جانمایی صنوف است. چون به قول دوستان پلاک‌های خوب فروخته می‌شود و متراژ اکثر فروشگاه‌های باقیمانده نیز پایین هستند و باید با هم ادغام شوند در نهایت برند مجبوراست میان دو فروشگاه غیرمعتبر و ناهمگون قرار بگیرد. اینها اگر از همان ابتدا پیش‌بینی شود مهم است.

متراژ فروشگاه مهم است
مهدی زعیم، مدیر برند پوشاک ال آر سی گفت: آیتمی که در کار ما خیلی موثر است، متراژ فروشگاه‌هاست. قبلا در پاساژها اینگونه بود که هر مغازه‌ای با هر متراژی فروش می‌رفت. ما از برندهای ترکیه چیزی کم نداریم، پیش از این‌که ما به حوزه فروش ورود پیدا کنیم برند ما را به عنوان یک برند ترک می‌فروختند و بنابراین در حال حاضر اگر فروشگاه‌هایی با متراژ بالا در اختیار برندهای ایرانی نیز قرار بگیرد بدون شک می‌توانیم مشتریان بسیاری را به مراکز خرید جذب کنیم.

پیشرفت در ساخت مراکز خرید
امیر فرمانیان، از مدیران برند تن‌ریس، بیان کرد: ما در ساخت مراکز خرید پیشرفت داشته‌ایم هرچند که هنوز تا ایده‌ال فاصله داریم اما راه‎اندازی مراکز تجاری ما هنوز به پای ساخت نرسیده است. راه‌اندازی مراکز تجاری دانش خاصی می‌خواهد و یک پدیده نو است. بسیاری از مراکز خرید ما به دلیل راه‌اندازی ناموفق شکست خورده‌اند. سازند مرکز خریدی باید با استانداردهای آن مرکزی که می‌خواهد بسازد آشنا باشد؛ مثلا اگر مرکزخرید منطقه‌ای است متراژ، تعداد طبقات، صنوف فعال در آن با یک مال یا مگامال متفاوت است و می‌تواند از همان ابتدا با برندها تعامل کند. در مورد نوع انتخاب، برای ما موقعیت مرکز خرید و اینکه در کجا واقع شده، کشش منطقه و در نهایت قیمت اجاره بسیار مهم است. مهمترین نکته این است که در کنار برند من برندهای همسطح قرار بگیرند، این واقعا برای ما ترس دارد حتی اگر ابتدای کار همه چیز بر طبق روال باشد هیچ تضمینی وجود ندارد که سال‌های بعد هم این چیدمان صنوف رعایت شود.

اهمیت سرمایه‌گذار مرکز تجاری
هاشم مهرزاد، مدیر فروش برندچرم درسا، در ادامه نشست گفت: مجموعه درسا سه سال پیش، با مجموعه‌ای به نام نقش، وارد فضای it و های‌تک شد. یعنی کاور محصولات هایتک را را ما تولید می‌کردیم این فضای خوبی برای توسعه برندینگ به ما داد. در قدم بعدی وارد کار طلا شدیم چون ما طلاساز نیستیم دستبندهای چرمی با طرح‌های طلا می‌زدیم. سابقا این محصولات کنار محصولات ما فروخته می‌شد اما اکنون برای آنها به صورت جداگانه فروشگاه دایر کرده‌ایم. در کاسپین مد مشهد، هتل قصر طلایی مشهد و فروشگاه ارگ این لاین جدیدی بود که اضافه شد به لاین‌های ما.

وی افزود: جدیدا مجموعه دیگری را اضافه کره‌ایم که درسا هوم است و مبلمان، اکسسوری، لوستر و فرش را در این فروشگاه داریم. فروشگاه شریعتی ما در سه طبقه، 2000 متر مربع و روبروی متروی قلهک است و یک فروشگاه 1600 مترمربعی نیز تا اواخر دی‌ماه در سیتی‌سنتر اصفهان دایر می‌کنیم. کافه درسا را هم خواهیم داشت. اما در خصوص ورود به مراکز تجاری ما شاخص‌های زیادی را لحاظ می‌کنیم از جمله دسترسی‌ها، جمعیت‌شناسی منطقه، پارکینگ و برندهایی که حضور دارند اما پیش از همه اینها برای ما سرمایه‌گذار، مدیر بهره‌بردار ومدیریت مجموعه اهمیت ویژه‌ای دارد.

این فعال اقتصادی ادامه داد: اگر سرمایه‌گذار مرکز خرید غیرحرفه‌ای و ناآگاه باشد و در آن مشارکت داشته باشد و فروشگاه‌ها فروخته شده باشند و مدیر بهره‌بردار قوی نباشد ورود نمی‌کنیم. اگر اینها مورد قبول بود در قدم بعدی لوکیشن، دسترسی‌ها و ... مهم است. به هر قیمتی حاضر نیستیم توسعه پیدا کنیم.

کلیدها , مراکز تجاری , برند


اخبار مرتبط با این خبر

ردیفتیترتاریخ
1 بهترین مراکز خرید باکو ۱۳۹۶ سه شنبه ۱۵ فروردين
2 نمایش جدیدترین محصول مدیران‌خودرو در مراکز تجاری ۱۳۹۵ سه شنبه ۱۷ اسفند
تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


کدام بانک را به دوستان خود توصیه می‌کنید؟
 


نتایج نظرسنجی
 

ویوان نیوز با همکاری لوکوپوک در یک طرح مشترک اقدام به تهیه قیمت روز کالا و خدمات در 9 گروه کرده است. از این پس شما می توانید با رجوع به هر یک از بخش های زیر قیمت و امکانات کالاهای مورد نظر خود را مشاهده و مقایسه کنید.

توجه: در صورت تمایل به معرفی قیمت کالا ها و خدمات خود در این طرح می توانید تقاضای خود را به نشانی info@vivannews.com ارسال فرمایید.