۱۳۹۶ دوشنبه ۵ تير ساعت: 3:15 صبح 6/27/2017
جنگ نرم شبکه‌های ماهواره‌ای علیه نظام بانکی کشور
اقتصاد ایران به شدت بانک محور است، به همین سبب سرنوشت بخش مهمی از اقتصاد کشور به سرنوشت بانک‌های ما گره خورده است. شریک دیگر این سرنوشت میلیون‌ها ایرانی هستند که اندوخته‌های خود را در بانک‌ها و موسسات اعتباری سپرده‌گذاری کرده‌اند تا از سودی که به دست می‌آورند، هم چرخ‌های زندگی خود را بهتر بچرخانند و هم این سود را به سپر محافظتی در برابر نرخ تورمی که حتی تک رقمی آن، قدرت خرید دارایی آنها را در گذر زمان کاهش می‌دهد، تبدیل کنند.
آسیب‌شناسی شراکت خارجی در خودروسازی ایران
خودروسازی ایران در حالی پس از توافق هسته‌ای و برجام، دور جدیدی از مشارکت‌های خارجی خود را آغاز کرده که قراردادهای جدید در بوته نقد قرار گرفته و اقشار مختلفی نسبت به آنها واکنش (چه مثبت و چه منفی) نشان داده‌اند.
نقدی بر پیش‌فروش اولین خودرو پسابرجامی
ثبت‌نام برای خرید پژو 2008 در حالی از فردا آغاز می‌شود که طبق برنامه ایران خودرو، قرار است 16 هزار دستگاه از این محصول پیش‌فروش شود. با توجه به اینکه ایران خودرو قصد دارد 2008‌های ثبت‌نامی را در یک بازه زمانی 12 ماهه (از ابتدای شهریور 96 تا انتهای مرداد 97) تحویل دهد، این شرکت باید به طور متوسط در هر ماه حدود یک هزار و 350 دستگاه از این محصول را عرضه کند.
آرشیو
اوبر؛ فاجعه‌ موفق
تقریبا می‌توان گفت کمتر کسی است که اوبر را نشناسد. استارت‌آپی که هشت سال قبل در سانفرانسیسکو آغاز به کار کرد و حالا با تبدیل شدن به‌ قدرتمندترین شرکت حمل و نقل جهان به‌عنوان یکی از موفق‌ترین میوه‌های سیلیکون ولی در زمینه اقتصاد اشتراکی (Sharing Economy) تعبیر می‌شود. اوبر هم‌اکنون در بیش از 570 شهر جهان حضور دارد، 12هزارنفر در آن کار می‌کنند.
چگونه یک حسابدار برندی 100 میلیون دلاری خلق کرد
سارا کاوس، زندگی حرفه‌ای‌اش را به‌عنوان حسابدار رسمی در شرکت Ernst & Young آغاز کرد و سپس از مدرسه کسب‌وکار هاروارد مدرک MBA دریافت کرد.
کانال‌های دیجیتال جذب مشتری
رشد موبایل و فناوری‌های مرتبط با آن، با تغییر رفتارهای دیجیتال افراد هم همراه بوده است. امروزه موبایل بخش جدایی‌ناپذیر زندگی مردم است و ساعت‌هایی طولانی از وقت آنها در استفاده از این ابزار و در محیط‌های آنلاین سپری می‌شود. این وضعیت، تاییدکننده آن است که بازاریاب‌ها باید توجه بیشتری به این رفتارها و سبک زندگی داشته باشند تا بتوانند در افزایش فروش و رسیدن به اهداف تعیین‌شده سازمانشان موفق باشند.
آرشیو
نسخه چاپی نسخه چاپی ۱۳۹۵ بيست و دوم اسفند :تاریخ انتشار 46654 :کدخبر
ارسال به دوستان ارسال به دوستان 6092 :بازدید

مهم‌ترین تحولات اپراتورها در سال 95

در سالی که گذشت همه سازمان‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی هریک به نوبه خود تلاش کردند تا تحولات جدید و ویژه‌ای در سازمان‌های خود داشته باشند و به این ترتیب از رقبای خود پیشی بگیرند.


عاقله ترابی: در سالی که گذشت همه سازمان‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی هریک به نوبه خود تلاش کردند تا تحولات جدید و ویژه‌ای در سازمان‌های خود داشته باشند و به این ترتیب از رقبای خود پیشی بگیرند. اپراتورهای موبایل نیز در همین راستا در سال 95 تغییرات و تحولات جالب‌توجهی داشتند و سعی‌شان بر این بوده که با ارائه خدمات نوین و ارتقای کیفیت کار خود مخاطبانشان را راضی نگه دارند و چه‌بسا مشترکان رقبا را نیز به سمت خود بکشانند. در این حوزه در سالی که گذشت اتفاقات مهمی افتاد که برخی از این اپراتورها توانستند نظر مشترکان را به خود جلب کنند و برخی نه. در ادامه به مهم‌ترین طرح‌ها و تحولاتی که اپراتورها در سال95 داشته‌اند می‌پردازیم و با مرور کوتاهی بر آنها نتیجه و میزان موفقیت‌شان را بررسی می‌کنیم.

 

ترابردپذیری

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که امسال مطرح شد و سر و صدای زیادی به پا کرد طرح ترابردپذیری ( Mobile Number Portability ) بود. ترابردپذیری به معنای انتقال از یک اپراتور به اپراتور دیگر با حفظ شماره تلفن است. به این صورت که اگر مشترک یک اپراتور به هر علتی بخواهد اپراتور خود را تغییر دهد، ولی شماره تلفنش حفظ شود، با اجرای طرح ترابرد‌پذیری این اقدام شدنی است. ترابردپذیری بیش از 15 سال است که در بیش از 80 کشور دنیا در حال اجرا است و امسال هم در ایران به مرحله اجرا رسید؛ هرچند با کم‌وکاستی‌هایی که باعث شده در این حوزه مثل بسیاری از حوزه‌ها با استاندارد جهانی فاصله داشته باشیم. این طرح در فروردین 95 از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تصویب و اجرای آزمایشی آن در 27 اردیبهشت آغاز شد، البته به سبب وجود برخی مشکلات زیرساختی و هماهنگ‌نبودن اپراتورها با یکدیگر اجرای این طرح تا بیستم تیرماه به تعویق افتاد.

طبق مصوبه رگولاتوری اپراتوری که مشترک به آن منتقل می‌شود موظف است به ازای هر شماره مبلغ 10 هزار تومان به اپراتور پایه بپردازد. همچنین می‌تواند حداکثر 5 هزار تومان از مشترک برای جابه‌جایی هزینه دریافت کند. این طرح با استقبال جالب توجهی از مشترکان روبه‌رو شد، به گونه‌ای که حدود 4 روز پس از اجرایی‌شدن طرح، به گفته صادق عباسی شاهکوه، معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بیش از 2500 تقاضای تعویض اپراتور به ثبت رسید. در این بین متقاضیان با مشکلات بسیاری همراه بودند که برخی از آنها حالا پس از گذشت 8 ماه کم وبیش حل شده و برخی باقی مانده‌اند. از جمله این مشکلات می‌توان به این موارد اشاره کرد: زمان طولانی پاسخ به درخواست اولیه مشترک و تایید آن؛ تاخیر در زمان قطع سیم کارت تا زمان اتصال مجدد آن در شبکه اپراتور دیگر؛ نرسیدن سیم‌کارت جدید مشترک به دستش در حالی که ارتباط او قطع شده است؛ مکث طولانی تماس و پیامی نامفهوم هنگام برقراری ارتباط به‌گونه‌ای که شخصی که تماس می‌گرفت دچار کج‌فهمی می‌شد و ارتباط را قطع می‌کرد. البته این مشکلات تا حد بسیار زیادی حل شده، ولی هنوز آن‌طور که باید نشده و نمی‌توان به همان راحتی که در کشورهای توسعه‌یافته مشترک اپراتور خود را تغییر می‌دهد ما هم ترابرد کنیم.

در این میان آمارهای مختلفی هم از سوی اپراتورها و همچنین رگولاتوری اعلام شد که حتی گاهی متناقض بودند ولی آخرین آماری که معاون نظارت و اعمال مقررات رگولاتوری ارائه داد این بود که میزان ترابردهای تکمیل شده به 55 درصد در حال حاضر رسیده است و 45 درصد باقیمانده به‌سبب انصراف خود مشترکان یا رد درخواست ترابرد به دلایل قوانین تجاری ترابردپذیری است و اپراتورها در این زمینه کوتاهی نکرده‌اند. حسین فلاح جوشقانی احراز نشدن هویت مانند تطابق نداشتن مشخصات اعلام شده با مشخصات دارنده شماره، رعایت نکردن ترابرد نظیر به نظیر مانند درخواست ترابرد سیم‌کارت دائمی به اعتباری و بالعکس، فعال نبودن سیم‌کارت، فعال‌بودن کمتر از سه ماه سیم‌کارت شماره مورد درخواست برای ترابرد و پرداخت نکردن به موقع صورتحساب اولیه صادر شده از اپراتور فرستنده توسط مشترک در سیم‌کارت‌های دائمی را از دلایل رد درخواست ترابرد عنوان کرده است.

 

اینترنت موبایل

در سال 95 یکی از پیشرفت‌های چشمگیر اپراتورها در زمینه سرعت اینترنت و پهنای باند آنها بود. همه اپراتورهای مطرح تقریبا پوشش 3G یا نسل سوم را کامل کرده‌اند و در حال گسترش نسل چهارم هستند. در این میان صحبت‌هایی هم از اینترنت 5/ 4 جی به گوش می‌‌رسد که شایعاتی هم به همراه داشته است. برخی معتقد هستند 5/ 4 جی یک بازی تبلیغاتی است و برخی دیگر هم توضیحات فنی درباره این نسل ارائه می‌کنند. در حقیقت 5/ 4 جی همان LTE-AP است که مخفف شده‌ Long-Term Evolution Advanced Pro است. به این ترتیب 5/ 4 جی با اینکه حتی برای آن لوگوی جدید هم طراحی شده است نسل جدید به شمار نمی‌رود و نمی‌توان آن را نسل بعدی اینترنت موبایل معرفی کرد.

شاید بتوان گفت این اصطلاح یک بازی تبلیغاتی است. در واقع LTE-AP به نوعی کامل‌شده LTE است و سرعت آن ارتقا پیدا کرده است. 5/ 4 جی که سال گذشته صحبت‌های ابتدایی و استفاده آزمایشی از آن شروع شد، امسال کمی به بلوغ بیشتر رسید و به گفته اپراتورها در بسیاری از شهرهای ایران درحال استفاده است. براساس استانداردهای جهانی سرعت دانلود نسل چهارم یا LTE باید بین 5 تا 12 مگابیت بر ثانیه باشد و سرعت آپلود هم بین 2 تا 5 مگابیت برثانیه انتظار می‌رود، همچنین در شرایط ایده‌آل سرعت دانلود آن نزدیک 50 مگابیت برثانیه ثبت شده است. از طرف دیگر هم 5/ 4 جی یا LTE-AP سرعتی معادل 300 مگابیت برثانیه دارد که در شرایط آزمایشگاه سرعت یک هزار مگابیت دانلود و 500 مگابیت آپلود را ثبت کرده است که نشان می‌دهد با 4 جی فاصله بسیار زیادی دارد.

 

باندلینگ

باندلینگ یکی از مرسوم‌ترین روش‌های فروش همزمان موبایل و تعرفه اپراتور در دنیا است. اپراتورهای بزرگ دنیا طرح‌های بسیار متفاوتی برای باندلینگ دارند. خیلی از آنها سرویس‌های خود را به‌صورت اقساط چند ساله به کاربر می‌فروشند و در کنار آن یک موبایل پرچمدار را به‌صورت رایگان می‌دهند که فقط با همان سیم‌کارت کار می‌کند. این مدل یکی از ده‌ها مدل فروش موبایل از سوی اپراتورها است. در ایران هم امسال دو اپراتور سعی در فروش موبایل به‌صورت قسطی داشتند که ظاهرا هنوز هم این طرح‌ها درحال اجرا است اما استقبال بسیار کم مردم از این طرح‌ها نشان‌دهنده ضعف این طرح‌ها و شکست آنها است. اگر نگاهی به برخی پیشنهادهای اپراتورها بیندازید متوجه می‌شوید که در بازار آزاد هم می‌توانید با همین شرایط یا حتی ارزان‌تر موبایل موردنظرتان را بخرید! با این حساب قیمت بالایی که اپراتورها به کاربران پیشنهاد می‌دهند، یکی از مهم‌ترین دلایل استقبال نکردن مردم است.

 

رجیسترینگ

رجیسترینگ یا ثبت شماره سریال‌های موبایل سال‌ها است که در ایران مدام بررسی می‌شود و درباره آن نقدها و نظرهای مختلفی از سوی کارشناسان مطرح می‌شود ولی هیچ‌وقت به ‌نتیجه لازم نمی‌رسد و هنوز هم معلق مانده است. امسال البته این موضوع کمی جدی‌تر از گذشته مطرح شد و سر و صدای زیادی هم به پا کرد و بسیاری از فعالان این حوزه به تکاپو افتادند، ولی باز هم بی‌نتیجه کنار گذاشته شد. بسیاری از کشورهای دنیا این طرح را با موفقیت پیاده‌سازی کرده‌اند و مشکلی هم سر راهشان قرار نگرفته است. بسیاری از کارشناسان این طرح را تنها راه جلوگیری از قاچاق در ایران می‌دانند، ولی حواشی بسیار حول محور رجیسترینگ تاکنون نتوانسته معضل قاچاق را حل کند.

همان‌طور که می‌دانید در بازار موبایل ایران بسیاری از موبایل‌ها به‌صورت قاچاقی وارد می‌شوند و طبیعتا به‌دلیل دور زدن گمرک با قیمت پایین‌تری نسبت به گوشی‌هایی که قانونی وارد کشور شده‌اند فروخته می‌شود. مشخص نیست که این طرح چرا در کشور ما اجرایی نمی‌شود تا جلوی قاچاق این کالا گرفته شود. ضمن اینکه بر همه واضح است که از نظر فنی برای اپراتورها و ساختار مخابراتی پیاده‌سازی این طرح کار پیچیده‌ای نیست. برای مثال این طرح چند سالی است که در ترکیه درحال اجرا است و هیچ گوشی قاچاقی نمی‌تواند در این کشور فعال باشد و اگر شما بخواهید از کشور دیگری موبایل خریداری کنید باید هزینه رجیستر آن را جداگانه بپردازید. البته برای کاربران میهمان هم فرصتی داده می‌شود و هر موبایل میهمان فقط یک ماه می‌تواند بدون هزینه فعال باشد و پس از آن بلاک می‌شود.

 

اپراتورهای مجازی

اپراتور مجازی تلفن همراه اپراتوری است که خود دارای امکانات فیزیکی برای ارسال مکالمات و داده‌ها نیست. این نوع اپراتورها با بستن قرارداد با یک اپراتور دیگر که دارای امکانات فیزیکی برای ارسال مکالمات و داده‌ها است، این خدمات را به‌صورت عمده خریداری می‌کند، سپس با نشان تجاری و برند خود به فروش خدمات تلفن همراه، در بازار خرده‌فروشی اقدام می‌کند. اپراتور مجازی یا MVNO که مخفف Mobile Virtual Network Operator است قرار است به زودی در کشور ما کار خود را آغاز ‌کند. امسال دو شرکت موفق شدند تا از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی پروانه نوع اول اپراتور مجازی تلفن همراه (Full MVNO) بگیرند و انتظار می‌رود سال آینده فعالیت خود را رسما آغاز کنند. جالب است بدانید کد این اپراتورها هم احتمالا 0999 خواهد بود.اخبار مرتبط با این خبر

123
ردیفتیترتاریخ
1 پیروزی نیسان در 5 کلاس خودرویی ۱۳۹۶ يکشنبه ۴ تير
2 بهره‌برداری از ۵۰۰ دستگاه جدید پایانه غیرنقد در بانک ملت ۱۳۹۶ يکشنبه ۴ تير
3 اما و اگرهای فیلترشدن بزرگترین وب‌سایت رزرو هتل در کشور ۱۳۹۶ يکشنبه ۴ تير
4 تغییر در برخی بسته‌های اینترنت با مصوبه رگولاتوری ۱۳۹۶ يکشنبه ۴ تير
5 آسیب‌شناسی شراکت خارجی در خودروسازی ایران ۱۳۹۶ شنبه ۳ تير
6 دعوت به همکاری در بانک پاسارگاد ۱۳۹۶ شنبه ۳ تير
7 پرداخت 261 میلیارد ریال وام اشتغالزایی در بانک ملی ایران طی دو ماه نخست امسال ۱۳۹۶ چهارشنبه ۳۱ خرداد
8 قابلیت‌های جدید ال‌جی G6 در راه است ۱۳۹۶ سه شنبه ۳۰ خرداد
9 توسعه مزایده‌های آنلاین در ایران ۱۳۹۶ سه شنبه ۳۰ خرداد
10 نقش سهامداران در تعیین حاکمیت شرکتی ۱۳۹۶ سه شنبه ۳۰ خرداد
11 "دوسه‌شنبه‌های طلایی" در فروشگاه‌های رفاه ۱۳۹۶ سه شنبه ۳۰ خرداد
12 رشد ۴۱ امتیازی شرکت مدیا موتورز در رضایتمندی مشتریان از خدمات پس از فروش ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۹ خرداد
13 رتبه‌های برتر بانک ملی ایران در گزارش شاپرک ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۹ خرداد
14 استقبال گسترده شهروندان از کارت شهروندی بانک شهر در شیراز ۱۳۹۶ دوشنبه ۲۹ خرداد
15 افزایش150 شعبه بانک پارسیان تا پایان سال ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۸ خرداد
16 تمدید گارانتی LG G6 به دو سال ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۸ خرداد
17 تغییری در سبد درآمدی اپراتورها ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۸ خرداد
18 تخفیف ویژه رمضان در فروشگاه‌های جانبو ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۸ خرداد
19 بهره‌برداری از نسخه شتاب 7 در بانک سینا ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۸ خرداد
20 پیشنهاد ویژه شاتل‌تاک در جشنواره فروش ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۸ خرداد
123
تا کنون نظری برای این خبر ارسال نشده است
نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


خرید از مارکت‌های بین‌المللی با کارت‌های یورکاردز تغییری در سبد درآمدی اپراتورها همایش بین‌المللی کلیدهای موفقیت در هلدینگ‌ها الزامات انتخاب سیستم گرمایشی مناسب چیست؟ چگونه بلیت هواپیما را با قیمتی پایین‌تر بخریم؟ اندروید مارشملو از آب‌نبات چوبی پیشی گرفت چگونه کش تلگرام را پاک کنیم؟ سایت آی پی امداد؛ راهنمایی برای خرید لوازم خانگی رانندگان اسنپ در تهران چگونه جذب می‌شوند؟ درآمد متخصصان علوم داده در دنیای IT با کمترین هزینه، بهترین پرواز را انتخاب کنید هشدار سازمان حمایت به متقاضیان پیش‌خرید خودرو رتبه اول و آخر بانک‌های بورسی در نسبت سرمایه آیا مایکروسافت در حال کشتن ویندوز 10 موبایل است؟ راه هایی برای کاهش مصرف باتری در گوشی های هوشمند چگونه پروازی ارزان به روسیه داشته باشیم؟ امکان خرید آنلاین بیمه از همه شرکت‌ها با اپلیکیشن «بیمیتو» فراهم شد شروع کار اپراتورهای مجازی تلفن همراه در ایران «فروشنده» اصغر فرهادی اسکار گرفت رقابت خودروسازان فرانسوی و چینی در ایران
کدام بانک را به دوستان خود توصیه می‌کنید؟
 


نتایج نظرسنجی
 

ویوان نیوز با همکاری لوکوپوک در یک طرح مشترک اقدام به تهیه قیمت روز کالا و خدمات در 9 گروه کرده است. از این پس شما می توانید با رجوع به هر یک از بخش های زیر قیمت و امکانات کالاهای مورد نظر خود را مشاهده و مقایسه کنید.

توجه: در صورت تمایل به معرفی قیمت کالا ها و خدمات خود در این طرح می توانید تقاضای خود را به نشانی info@vivannews.com ارسال فرمایید.