۱۳۹۸ جمعه ۳۰ فروردين ساعت: 7:09 صبح 4/19/2019
نقش بازیگران صورت‌های مالی بانک‌ها
وضعیت بانک‌ها و موسسات اعتباری در چند ماه اخیر از چند منظر در معرض توجه ویژه قرار گرفته است. نخست اینکه تابستان، موعد مجامع بانک‌هاست و دوم، موضوع موسسات اعتباری غیرمجاز و تعیین تکلیف سپرده‌ها، آنها را در بین اخبار پربازدید قرار داده بود.
اثرات منفی و رفتاری "مال‌ها"
مال‌ها یا مجتمع‌های تجاری چندمنظوره اگرچه این روزها به دلیل تنوع و تمرکز کالا،دسترسی آسان،جذابیت بصری و ارائه خدمات لوکس مورد استقبال اقشار مختلف جامعه قرار گرفته‌اند، اما یک آسیب‌شناس اجتماعی معتقد است اثرات منفی این فضاها بر جامعه بیشتر است و جامعه را به سوی مصرف گرایی سوق می‌دهد.
چرا تاکسی آنلاین ارزان است؟
افزایش ضریب نفوذ ۲ استارت‌آپ در بخش حمل‌ونقل مسافران درون‌شهری در دو سال گذشته منجر به ایجاد ابعاد جدیدی از تقابل طیف سنتی برای حذف آنها از بازار شده است. در جدیدترین اقدام، اتحادیه تاکسیرانان از این دو شرکت رقیب، در زمینه ارائه خدمات تاکسی اینترنتی‌ آنلاین به‌دلیل ارزان‌فروشی یا دامپینگ قیمتی به شورای رقابت شکایت کرده‌ است. شکایتی که البته شنیده ها حاکی از رد شدن آن از سوی شورای رقابت است و به زبان ساده یعنی اسنپ و تپسی قرار نیست گران شوند.
آرشیو
چگونه باید در گوگل تبلیغ کرد؟
تبلیغات در گوگل اصلی‌ترین منبع درآمد شرکت گوگل است.
بازاریابی آنی به شیوه شامپو «پنتن»
از خانه خارج می‌شوید و قصد دارید شام را خارج از خانه بخورید. اما هنوز تصمیمی برای رستوران مقصد خود نگرفته‌اید. موبایل را برداشته و به عنوان مثال، «غذاهای ایرانی» با فاصله 5 کیلومتری خود را جست‌وجو می‌کنید. در این حالت، فهرستی از رستوران‌هایی را مشاهده خواهید کرد که آماده‌اند روی تصمیم آنی شما اثر گذاشته و یک وعده غذایی را در خدمت شما باشند.این تغییر در شیوه رفتاری، ناشی از پیشرفت‌های فناوری است.
چطور تشخیص دهیم محیط کارمان سالم است یا ناسالم؟
مدتی است که دچار تردید شده‌ام و نمی‌دانم استعفا بدهم یا نه. حقوقم ناچیز است و مزایای چندانی دریافت نمی‌کنم اما مشکلم حقوق و مزایا نیست. مشکل اینجاست که رئیس واحد ما، فاقد مهارت‌های مدیریتی است. خودش اجازه دارد همه قوانین را زیر پا بگذارد، اما اگر یکی از ما دست از پا خطا کنیم، با ما به‌شدت برخورد می‌کند. من مجبورم در طول هفته ۱۰ تا ۱۲ ساعت اضافه‌کاری کنم، آنهم بدون حقوق، چون تعداد کارکنان کم و حجم کارها زیاد است. جابه‌جایی نیروها در واحد ما بسیار بالاست. واحد ما دوازده کارمند دارد اما سابقه کار من از همه بیشتر است.
آرشیو
نسخه چاپی نسخه چاپی ۱۳۹۱ پانزدهم مرداد :تاریخ انتشار 21855 :کدخبر
ارسال به دوستان ارسال به دوستان 31880 :بازدید

مقدمه ای بر روابط عمومی هتل

عبارت Public Relations یا روابط عمومی، به فعالیتها و مفاهیمی گفته می شود كه به منظور ایجاد تفاهم و جلب و جذب مشتریان و مراجعین بیشتری به عمل می آید.

عبارت  Public Relations  یا روابط عمومی، به فعالیتها و مفاهیمی گفته می شود كه به منظور ایجاد تفاهم و جلب و جذب مشتریان و مراجعین بیشتری به عمل می آید. پیداست كه مردم خواستار خوشنامان و نیكوشهرتها هستند و هتلها و رستورانهایی كه در اندیشه آینده خود باشند در نخستین گام باید بكوشند كه نام نیك و آوازه بلند خود را منتشر سازند و با برقراری روابط تفاهم و جلب رضایت مردم دراین كار پیشقدم گردند.

برای كسب شهرت نیكو به انجام تبلیغات احتیاج است و این كارها را می توان با عواملی از قبیل: نمای ظاهری ساختمان، فضای دلگشا و فرح بخش و به یاد ماندنی هتل، چاپ پوسترها و نصب پلاكاردهای تبلیغاتی زیبا و خوشایند، چاپ و انتشارآگهی ها یا رپرتاژها به نتیجه مطلوب رسانیده كه هریك از این عوامل، خواه به طور مستقیم یا غیرمستقیم، می تواند امكانات، تجهیزات، نحوه پذیرایی، برنامه ها و هدفهای انسانی اجتماعی این مؤسسه ها را به معرض  داوری مردم قرار دهد.

فعالیت های مربوط به روابط عمومی از یكسو می تواند علاقمندی و اشتیاق به مراجعه را در میان مردم ایجاد كند و از سوی دیگر این اشتیاق را زنده نگه بدارد. برخوردار شدن از نامی نیكو و شهرت بلند، سرلوحه تمام فعالیتهای انجام شده در زمینه روابط عمومی است. اكنون دیگر شیوه های تبلیغاتی كهن در روابط عمومی با روشهای برقراری ارتباط جمعی نوین آمیختگی دارد. انگیزه های رقابت موجود همراه با توانایی در انتخاب و افزایش سطح تولید توانسته است كنیفیت خدمات و سرویسهای عرضه شده را بالاببرد و این روند همچنان روی در تزاید دارد.

 

ارائه خدمات درصنعت رستوران و هتلداری

 

آنچه كه در این مراكز تحت عنوان «خدمات» عرضه می شود، به دو صورت "مادی" و "غیر مادی" یا معنوی، قابل تفكیك است و این هر دو صورت را با توجه به خواسته ها و تمایل مشتریان باید همواره در سطحی مترقی و در حال پیشرفت برقرار داشت. برای مثال ازخدمات مادی می توان كرایه اتاق، قیمت دریافت شد. برای غذا و سرویس را نام برد. این نوع خدمات یكی ا ز   رویه های این صفحه است و رویه دیگر آن كه اهمیت بسیار دارد نحوه ارائه خدمات و چگونگی رفتار اخلاقی اجتماعی با مشتریان است كه دراین باره به تفصیل سخن گفته ایم.

نباید ازنظر دور داشت كه تصمیم نهایی مشتریان در مراجعه به رستوران یا هتل پیوستگی  مستقیم با تأثیر پذیری تبلیغاتی خواهد داشت. به سخن دیگر این تنها وجود یك یا چند نوع غذا و خوراكی نیست كه مشتری را فرا می خواند، بلكه تمامی سیستم در این موضوع  دخالت دارد و این جاذبه همان نیك نامی و شهرت خوانده می شود. پایه معروفیت و اطمینانی است كه سیستم برای خود آماده ساخته و اینها از تلاشهای انجام شده در صحنه روابط عمومی است. نمودار صفحه ذیل را از نظربگذرانیم تا موضوع سخن به طور خلاصه و یك جا توضیح داده شود:

روابط عمومی و برقراری این پیویندها می تواند در ایجاد سه عامل بسیار مهم زیردخالت سازنده داشته باشند و این سه عامل در هر حال تعیین كننده موقعیت مخصوص یك هتل یا یك رستوران خواهد بود:

1 - به دست آوری و نگهداری یك شمای مثبت عامل نیك نامی ومعروفیت و اطمینان نزد مردم؛

2 - ایجاد هماهنگی درارائه خدمات مادی و غیر مادی كه مبتنی بر خواسته ها و  توقع های مشتریان باشد؛

3 - باقی ماندن در عرصه رقابتها و عرضه تولیدا ت و خدمات گوناگون و حفظ برتری آن.

عملیات ارتباط جمعی

این عملیات به همراهی فعالیتهای مربوط به روابط عمومی هتلها و رستورانها و به صورت  كارهای گروهی در بازار وسایل ارتباط جمعی به انجام می رسد. با توجه به گستردگی و عظمت تأسیسات هتل می توان گفت كه چهار عامل نامبرده زیر چهارچوب فعالیتها و وظایف روابط عمومی را تشكیل می دهند:

1 - تهیه و ارائه آگاهی های عمده و صحیح؛

2- انجام فعالیتهای مطبوعاتی؛

3- فعالیت برای سهامداران در زمینه سهام و تأسیسات؛

4 - ارزیابی ها ، برنامه ریزی ها وكوشش در جهت رضایت خاطر و اطمینان مشتریها.

اینك درباره هر یك از موارد فوق به توضیح می پردازیم :

1 - تهیه و ارائه آگاهی های عمده و صحیح:

روابط عمومی مؤثر و بالنده بایدكه فعالیت خود را با اعلام اطلاعات مفید و سازنده آغاز كند و برای پایه گذاری این تلاشها ابتدا از وضع موقعیت خود شروع می نماید. مثلاً به مشتریان اطلاع می دهد كه برای انجام یك كار معین به یك بخش یا محل معین مراجعه كنند و یا این كه برای حل یك مشكل ویژه باید به شخص معیّنی رجوع نمایند.

تعیین و اعلام تعداد اتاقها و انواع آن، معرفی پدیده های نوین، اعلان برنامه های مختلف رستورانها و مراكز سرگرمی موجود درهتل، اعلام اسامی سالنهای هتل و ظرفیت و موقعیت هریك، معرفی تورهای گردشی مقرر، تهیه كروكی هتل و تعیین موقعیت آن نسبت به فرودگاه، ایستگاه قطار و ترمینال اتوبوس ها، شرح و توصیف درباره مدیران هتل، شخصیت و موقعیتهای شغلی و سوابق آنها، تهیه عكس و تابلوهایی در باره وضعیت پیشین هتل و مراسم و مجالس مهمی كه درآنجا برگزار شده، معرفی مقامات و شخصیتهای معروف و محبوبی كه مدتی را در هتل گذرانده اند و ... كه جملگی این اطلاعات را می توان در بروشورها یا دفترچه راهنما یا به صورتهای ابتكاری دیگربه دسترسی مشتریان نهاد.

2- انجام فعالیتهای مطبوعاتی:

در این زمینه به پیشنهاد نكاتی چند بسنده می كنیم و رعایت آن را توصیه می نماییم. بر مبتكران و خوش ذوقهایی كه در این زمینه فعالیت می كنند پوشیده نیست كه خود می توانند مواردی را جستجو و پیشنهاد و یا به كار بندند:

سعی شود كه با سردبیران، خبرنگاران، گزارشگران روزنامه ها و نشریه ها طرح دوستی و آشنایی برقرار شود. درآشنایی با این افراد از موارد برجسته ای كه نظر، دقت  و توجه را جلب كرده و تعریف و تمجید شود. همواره باید این اصل را فرادید آورد كه سلیقه ها و اندیشه ها در جستجوی تازه و نوآوریها هستند و از تكرارها و كهنه نمایی ها بیزار می شوند. این واقعیت را كه مطالب عنوان شده كدام گروهها و طبقات را مخاطب ساخته اهمیت ویژه دارد و آنچه را كه بدین ترتیب تحویل داده می شود باید سنجید و زواید را كنار گذاشت.

برگزاری كنفرانسهای مطبوعاتی سالیانه یا فصلی كه توسط روزنامه ها منتشر می گردد از اقدامات  بسیار باارزش است.

در تبلیغ ها و معرفی هایی كه ازهتل یا رستوران به عمل می آورید، یادآوری نام آن وفقط در آغاز اعلام، كافی خواهد بود و باید از تكرار آن خودداری شود.

هنگام برقراری ارتباط با مؤسسه های مطبوعاتی و انتشارات لازم است كه پنج دستور ذیل را در نظر بگیرند و آن را بكار بندند: این پنج نشانه عبارت اند از: چه كسی؟ چه چیزی؟ چه وقت ؟ كجا؟ چرا؟

3 - فعالیت برای سهامداران در زمینه سهام و تأسیسات:

دراین زمینه هم مواردی را فهرست وار بیان می كنیم. این نكات به قسمتی از فعالیتهای هتل در رابطه با سهامداران اشاره دارد:

- برگزاری نمایشگاههای هنری برای خانواده ها و بستگان سهامداران هتل؛.

- تعیین اولویت در واگذاری مغازه ها و امكانات انتقاعی هتل برای سهامداران و  وابستگان آنها؛

- برگزاری نمایشگاههای هنری برای خانواده و بستگان سهامداران هتل؛

- برگزاری نمایشگاههای مدل لباس كودكان با همكاری مراكز تولیدی؛

- برگزاری مراسم هفتة غذاهای اختصاصی؛

- اجرای مسابقات سرگرم كننده و تفریحی و اقداماتی در زمینه امور خیریه؛

- برگزاری دوره های آموزشی درمواردی نظیر آشپزی ،خانه داری ، تهیه دسر و غیره؛

- اجرا و انجام برنامه های دیگری نظیر اجرای كنسرت كه ازگیرایی و جاذبه

 

 خاصی نیز برخردار است .

 به طور خلاصه می توان گفت هر نوع فعالیت سازنده و مؤثری كه در جهت شهرت یابی و تحكیم موقعیت هتل یا شبكه رستورانها انجام شود و موقعیت سهامداران را بهبود بخشد از جمله وظایف و هدفهای روابط عمومی شمرده می شود. این پرسش معروف را در اینجا نیز می توان مطرح ساخت كه : «روابط عمومی با صرف این هزینه های هنگفت چه نتایجی به ارمغان می آورد؟»      

گویا ترین پاسخ ارائه شده را می توان از رابطه ریاضی و بسیار ساده ای كه هم اینك بیان می كنیم به دست آورد:

                                                 ایجاد تفاهم و جلب رضایت مشتریان

ارزش فعالیتهای روابط عمومی  =     -------------------------------------

                                                       كل هزینه روابط عمومی

و با یك بررسی ساده می توان پی برد كه هرچه بر تعداد مشتریان و مراجعین راضی بیشتر افزوده شود به همان نسبت نیز از هزینه مصرفی روابط عمومی كاسته خواهد شد.  

4 - ارزشیابی، برنامه ریزیها و كوشش در جهت رضایت خاطر و اطمینان مشتریها:

در این زمینه توجه روابط عمومی هتلها را بار دیگربه این مطلب بسیارمهم، كه سرآمد تمامی موضوعات و مطالب مربوط به هتلداری و رستوران است، جلب می کنیم كه حصول اطمینان مردم و مشتریان و تلاش سازنده برای راضی نگهداشتن تمام مراجعین را باید سرفصل فعالیتهای خود قرار دهند. برنامه ریزی مربوط به آغاز فعالیت بخش روابط عمومی به عهده مدیران رده بالای هتل است. این روابط در زمینه جلب و جذب مشتریان تلاش می ورزد و به همان پایه نیز برای فرا خوانی مسافران (V.I.P) ، سیاستمداران، ورزشكاران، هنرمندان معروف و محبوب فعالیت خواهد كرد.

این نكته را بیافزاییم كه روابط عمومی هتلها در كنار فعالیتهای آگاهی دهنده و انتشاراتی خود دارای نقش گیرند و جذب كننده اطلاعات نیزهستند و نتیجه تلا شهای آنان را می توان در نشریات ویژه و درسطح جهانی نیزمشاهده كرد.

بررسی روشها و سیاستهای داخلی روابط عمومی هتل

باید دانست كه بخش روابط عمومی رانباید درانحصار مدیران قرارداد وآنها نیز نباید این بخش را به صورت بلندگویی برای اعلام نظرها و باورهای خود درآورند بلكه صحیح آن است كه این بخش در اختیار همگان قرار گیرد. ولی این همگانی شدن نیز باید چنان باشد كه به ویژه آنها كه در تماس بیشتری با میهمانان هستند، امكان یابند تا از این بخش به نحوی كاملتری استفاده كنند.

آمریكائیان با فرهنگ این اصطلاح را فراوان به كار می برند كه :"روابط عمومی از منزل آغاز می شود." این جمله گویای بسیاری از مطالب است ضمن آن كه  پیشنهاد می كند كیفیّت ها را درهتل و رستوران همیشه باید در سطح عالی حفظ نمود لازم است برقراری این كیفیّت ها را دربهترین صورت ممكن به نمایش گذاشت. با تنظیم فهرست وار نكات زیربرآن هستیم تا قسمتی از فعالیّت های مربوط به سیاست داخلی روابط عمومی را عرضه و پیشنهاد كنیم:

- نظرخواهی از كاركنان  هتل در كارهای جاری و معرفی تشویق شدگان در تابلوی اعلانات؛

- چاپ و انتشار نشریه داخلی (بولتن) ویژه پرسنل؛

- اعلام اطلاعات روزانه به كمك تابلو اعلانات؛

- شرح و توصیف پیشنهادها و طرحهای جدیدی كه به اجرا در آمده اند؛

- معرفی كاركنان جدید؛

- اعلام برنامه های مربوط به اوقات فراغت و انواع سرگرمی ها با توجه به امكانات موجود؛

- اعلام تشكیل سمینارها و گردهمایی ها به منظور تبادل نظر و آموزش  پرسنل؛

- شركت تیمهای ورزشی هتل در مسابقات ورزشی و باشگاهی؛

خلاصه آن كه روابط عمومی داخلی هتل بایستی دو هدف  عمده را دنبال نماید:

1 - برقراری روابط پسندیده و مثبت باكاركنان هتل؛

2 - برقراری تفاهم و ایجاد اطمینان بین مدیریت، پرسنل و بخش روابط عمومی هتل. 

 

بررسی سیاست خارجی بخش روابط عمومی

 

این سیاست براین مدار می گردد كه پیشرفت ها، موقعیت ها، نوآوریها و تحولات تازه هتل را به آگاهی مردم برساند. با این روش می توان یك تصویر عمومی وگویا و زنده از تمامی سیستم را به معرض داوری گذاشت و در حفظ و اعتلای مقام و درجه هتل كوشش نمود. چنانچه  یك هتل نتواند یك مدیر ورزیده و با ذوق و جستجوگر برای قسمت روابط عمومی خود برگزیند، بهتر است این مهم را برعهده یك مؤسسه خصوصی بی طرف كه فعالیّت آن در زمینه همین نوع تبلیغات باشد واگذاركند یا آن كه دیگر مدیران برای بخشهای هتل به طور مشترك این وظیفه را بپذیرند انجام دهند.

اهمیت موضوع درآن است كه امور مربوط به بخش روابط عمومی بطور مداوم اجرا گردد و سستی و تعطیل نپذیرد و از آنجا كه هدف از تمامی این فعالیت ها جلب رضایت مشتریان است  نباید واقعیّت را قربانی قول وقرارها و بلند پروازیهای بی محتوا نمود.  

روابط عمومی، همان گونه كه از مفهوم لغوی آن استنباط می شود، برقرار كننده رابطه بین پرسنل با  مسؤولان و سرپرستان از یك سو و بین كاركنان بخشها و مسافران هتل از سوی دیگر می باشد. به تعبیر دیگر عهده دار ایجاد حسن تفاهم در محیط كار و گسترش آن به تمام بخشها و قسمتهای هتل و مراقبت در حفظ و پایداری روابط حسنه در میان كلیه اعضاء و صاحبان مشاغل در سازمان هتل است.

وجود همكاری نزدیك و صمیمانه و حس مسؤولیت و تعاون در هر تشكیلاتی به ویژه در هتل، در نوع خود اصلی است ممتاز و چشمگیر كه كارگزاران را به ایجاد روشهای مستحسن و شیوه های پسندیده دلالت می كند و نتایج كارها را سودمند و  ثمر بخش می سازد.

برعكس، تیرگی روابط كاركنان و كدورتهای ظاهری و باطنی آنان نسبت به هم در یك هتل، به كار شكنیها و بد بینیها منجر می شود و زیان آن دامنگیر جریان كارها می گردد و موجبات نابسامانی و ناهماهنگی را فراهم می كند همچنین حسن شهرت و خوش نامی هتل را لكه دار می سازد. چنانچه در سایه كاردانی و كارآیی و لیاقت و شایستگی مسؤول روابط عمومی، همدلی و همفكری مورد نظر، در محیط هتل تحقق یابد ،می توان گفت كه موفقیت بزرگی به نفع هتل به دست آمده است.

با این وصف ارزش كار و نتیجه فعالیتهای روابط عمومی در جهت بهبود وضع هتل كاملا نمایان وآشکار می شود .

نكته دیگری كه در این زمینه قابل ذكر است، موضوع تبلیغات هتل است كه در شمار وظایف روابط عمومی باید به شمار رود.

امر تبلیغات بایستی به نحو معقول و قابل باور و به صورت مورد پسند عملی شود و ارزش معنوی  خود را حفظ كند و در افكار عمومی اثر مقبولی داشته باشد.

شیوه های تبلیغ هتل و مطالبی كه در این باره منتشر و در تابلوها و اعلامیه ها برای اطلاع و جلب مسافران منعكس می شود، باید مقرون به حقیقت باشد ، ولی متأسفانه مشاهده می شود كه مفاد و مندرجات اوراق مربوط به تبلیغات اكثرا مغایر با واقعیت است و با وضع موجود در هتل مورد نظر منافات دارد .به همین جهت چنین تبلیغاتی در مسافران اثر معكوس بخشیده و با لبخند تمسخر و بی اعتنایی از آنها می گذرند.

به طور مثال با بكار بردن صفات تفضیلی از قبیل «بهترین»، «زیباترین هتل»، «مجهز ترین هتل»، «عالیترین هتل» و «نازلترین قیمت» می خواهند نظر مسافران را به خود جلب كنند، در صورتی كه ممكن است سرویس هتل از نظر مسافر قابل پسند نباشد یا از لحاظ قیمتها در هتلهای دیگر شهر نرخهای نازلتری وجود داشته باشد، یا هتلی كه در تعریف، بهترین، مجهز ترین و زیباترین ، معرفی شده است در ردیف هتلهای درجه پایینتر محسوب شود.

با توجه به این واقعیتها، در اغراق و مبالغه باید حدی نگه داشت.

شهرت دروغین و آوازه كاذب تا كی می تواند پایدار بماند ، مسافر با یك بار مراجعه و نظر اجمالی می تواند تشخیص دهد كه اهمیت هتل در چه سطحی است .         

روابط عمومی در امر تبلیغات باید راههای بهتری را انتخاب كند كه در اشتهار و اشاعه حسن شهرت هتل با معیارهای صحیح ، مؤثر باشد و همان طور كه در مبحث مربوط به تبلیغات اشاره شده  ، شیوه های مفید و سنجیده ای به كار برد.

اهمیت روابط عمومی بیشتر در ایجاد تفاهم و محبت بین افراد است تا رفتار پرسنل بر بنیان خصایل و سجایای انسانی استوار گردد و متصدیان كارهای هتل طوری با مسافر روبرو شوند كه مسافر وقتی وارد هتل می شود، احساس كند كارمندان هتل او را می شناسند و با او آشنا هستند .با چنین برخورد های دوستانه و تعارفات صمیمانه  چهره های باز، شاد و لب های متبسم، در مسافران حالتی به وجود می آید كه تصور می كنند در میان دوستان خویش هستند ، نه در محیط بیگانه و غریب. 

این احتمال هم وجود دارد كه مسافری بر اثر پیش آمدی ، از كارمندی مكدر و عصبانی باشد. در این گونه موارد ، مسؤول روابط عمومی باید او را به خونسردی و آرامش دلالت كند و با سفارش یك چای یا قهوه ، به مسافر مجال دهد تا مورد نارضایتی خود را بگوید و در صورت اقتضا با معذرت خواهی از جانب كارمند یا كارگر مورد شكایت ، رضایت خاطر شاكی را فراهم سازد و با ملایمت و صلاح اندیشی ، علت ناراحتی را از بین ببرد .شهرت هتل مرهون خوش رفتاری و پذیرایی گرم و مردم داری است و هدف هتل جلب مسافر و توریست بیشتری می باشد و این اصل جامه عمل به خود نمی پوشد، مگر با ارائه خدمات و رفتار و منش خوب و تأمین رفاه مسافران.

خصیصه میهمان نوازی از خصایص دیرینه ما ایرانیان است و این خصلت و سیرت پسندیده شهرت عام یافته است . جمع پرسنل شاغل در هتل باید این اصل را همیشه مد نظر قرار داده و با سرویس و غذا و نظافت و خلق و خوی خوب، حافظ این صفت برجسته میهمان نوازی باشند.

درخانواده ها هم بهترین وسایل و اتاق و غذای خود را با خوش رویی در اختیار میهمان می گذاریم و از آنان با خونگرمی و صفای باطن پذیرایی می كنیم و در آرامش خانه تا آنجا كه می توانیم می كوشیم و سعی می كنیم آرامش خانه حفظ شود و میهمان با كمال راحتی استراحت كند .هوای اتاق را مطبوع نگاه می داریم تا باب طبع او باشد و درمدت اقامتش در آسایش به سر برد و به او خوش بگذرد. این رسم میهمان دوستی از سنن باستان ماست. دریغ است كه در جهت خلاف این رسم رفتار كنیم و از ارج و منزلت آن بكاهیم.

هتلداران هم باید از مسافران چنین برداشتی داشته باشند و آنان را میهمانخانه خود فرض كنند و یقین داشته باشند كه بهره این كار بالاتر از هر نوع تبلیغ است و بالطبع همه میهمانان مأمور تعریف و تمجید از طرز پذیرایی هتل خواهند بود و شهرت آن را به دوستان و خویشان و آشنایان و همشهریان خود خواهند رسانید و حتی در خارج از مرز های كشور نیز خوشنامی و ارجحیت هتل بازگو خواهد شد و این  خود از نظر اقتصادی نوعی سرمایه گذاری مؤثر به حساب می آید. كارفرما و هتلدار نیز  می كوشد تا بین مؤسسه و مشتریان حسن تفاهم وجود داشته باشد و در برقراری این رابطه حسنه، روابط عمومی هتل سهم عمده ای بر عهده دارد که باید این وظیفه را به نحو شایسته ای انجام دهد.

لازم به یادآوری است كه مسؤول روابط عمومی باید از لحاظ ادب و نزاكت و طرز برخورد و داشتن روحیه فعّال و سعه صدر و بلند نظری و ابتكار عمل و بیان نافذ ، الگو و سرمشق سایر كاركنان باشد تا آنها نیز به او تأسی جویند و از راهنماییها و نفوذ كلام وی برخوردار شوند.

متفرعات و جزئیات وظایف مسؤول روابط عمومی به وسیله مدیر هتل تعیین و مشخص می شود.

بعضی مواقع لازم است توسط فكس به اداره ها سفارتخانه ها کارخانه ها  امكانات هتل  و قیمتها را ارسال دارند.

 حرفه هتلداری یك شغل بین المللی است به همین علت می بایست  با اطلاع از جشنها و اعیاد  مختلف در همان شبها مراسمی  را از طرف هتل اجرا كرد به طور مثال برای ژانویه  باید هتل یا رستوران را با درخت كاج و چراغانی تزئین كرد یا عید نوروز به چیدن سفره هفت سین  اقدام كرد .

 

روابط عمومی

 

روابط عمومی داشتن رابطه خوب

اقدام كارهائی جهت افزایش و تقویت رابطه با مردم

تلاش های یك موسسه جهت كسب همكاری مردم و گروههای دیگری كه برای موسسه اهمیت دارند

روابط عمومی مدیریت شركت در جلسات

نصب تابلو اعلانات برای كاركنان و صندوق پیشنهادات شركت در جلسات هفتگی مدیران قسمتها

فرستادن كارت تشویق . تسلیت . تبریك

ارتباط با آژانس های مسافرتی

ار تباط با مهمانان وی آی پی

خوش برخورد و اجتمائی

صبر حوصله بسیار بیحد 

بیان رسا موثر (نفوذ كلام )

صبر و شكیبائی در شنیدن و گوش دادن

ابتكار و خلاقیت

اطلاعات پیرامون مسایل هتلداری

توانائی اخذ تصمیم

مطع بودن از اخبار مربوط به حرفه هتلداری :

آشنا بودن  به نحوه تبلیغات و زمان تبلیغات :

آشنا بودن با نشریات پر تیراژ :

آشنا بودن به اینكه در كجا ،چه نوع ، تبلیغاتی باید انجام داد.

 

روابط عمومی مدیریت

 

كوششها و تلاشهای مدیران شایسته و موفق بر آن است كه توان و انرژی خود را در راستای توسعه بخشی و گسترش دهی تجارت هتل به كار گیرند. توسعه اقتصادی هتل را تنها با برقراری روابط صمیمانه و گرم به ویژه بامردم، اداره ها، مسافرین و مؤسسه های بازگردانی و غیره می توان تحقق بخشید. مدیریت هتل یك مفهوم دیگر نیز دارد: مردم دار بودن. مردم داری به معنای واقعی آن، دوستدار، دلسوز و همدل بودن با مردم و بخشی از همین مردم را كاركنان هتل تشكیل میدهند و مدیران باید احساسی پدرانه و نوازشگرانه بر پرسنل خود داشته باشند. آنها كه صدیق و درست كردارند فراوان اند ومدیران باید كه صداقت و پاك درونی آنها را همچون سرمایه ای كاستی ناپذیر بشمارند و بهبود كارها را درشایستگی و لیاقت همین افراد بجویند.

پیشنهادها و انتقادهای آنهارا بدیده گیرند و بدان اهمیت دهند. یك مدیر باید بدان پایه از نرمش اخلاقی و صلابت رای برخوردار باشد كه در كمال صمیمیت به افراد متشخص سلام گوید و در همان حال در راهنمایی و صدور دستورهای لازم، استقلال و استحكام نظر خود را محفوظ بدارد. او باید به صورت یك سرمشق، یك اصطلاح پرمعنی و یك ضرب المثل درآید، سخن و بیان او با آنچه كه در عمل نشان می دهد تطبیق یابد. اخلاق، ادب و نزاكت را كه رعایتش رابه كاركنان توصیه می كند خود بایدگنجینه ای از آن باشد. محیط كار و تلاش را در هتل باید چنان ساخته باشد كه روش همكاری و هم راستایی تلاشها با توجه به سازمان سلسله مراتب به اجرا درآورد و در جهت  هر چه بهتر شدن جنبه های تجارتی و اقتصادی هتل پیش برود.

بر عهده مدیریت است كه به طور دائم به نوسانهای موجود در بازار قیمتها توجه نماید و مناسبترین قیمتها و اجناس را انتخاب و خریداری كند. كاركنان هتل در هر اقدامی باید برای مدیریت مطرح باشند به طوری كه در اقدامهای او رعایت تقدم و اولویت آنها منظور گردد چرا كه نحوه داوری پرسنل در باره مدیریت با سنجش اقدام های انجام شده و ناشده صورت می گیرد. یك مدیر پر تلاش و لایق می تواند توسعه هتل  را تضمین كند، بازسازی ونوسازی آنرا هرگاه كه لازم باشد به انجام رساند، می تواند كاستیها و كمبودها را جبران نماید و خطر تنزل و افت مؤسسه خود را برطرف سازد. در رفتار سنجیده و درست با میهمانان باید چنان باشد كه رهبری او بركاركنان موجب ایجاد و تقویت روحیه همكاری آنها گردد و نقش سازنده او زبانزد همكاران باشد.

عامل، شخصیت، برای مدیر هتل بزرگترین امتیاز شمرده می شود. باید كه این شخصیت را تكمیل كرد، هر لحظه و هر ساعت بر در ارتقاء آن کوشید و قدرتی معنوی و پایان ناپذیر درآن به وجود آورد تا بتوان برمیهمانان، مسافرین و كاركنان تأثیر مثبت گذاشت. شخصیت او باید بتواند مسافر عصبانی و از جای رفته را به آرامش بخواند و شكایت او را برایش واهی جلوه دهد، ولی در همان حال به دقت به رسیدگی برخیزد. دعوت از مسافر شاكی و عصبانی به یك فنجان چای یا قهوه همراه با اندكی نرم دلی و ابراز محبت و بلند نظری خواهد توانست مشكل را به خوبی از میان بردارد، باید در نظر داشت كه: یكی از اصول عمده و بنیادین در برقراری روابط عمومی برخورداری از هنر گوش كردن  و گوش نهادن به سخن دیگران است؛ گفته ایم كه مسافرانی هستند كه مایل اند با مدیر هتل طرح دوستی بریزند یا با وی آشنا گردند. بازهم بگوییم كه دراین موارد باید با چهره ای گشاده تقاضا را پذیرفت و برای كوتاه مدتی هم كه شده باب سخن با او را گشود وصحبت را مثلاً در باره شغل و اطلاعات شغلی او به میان آورد. این یكی ازشیوه های مؤثر در برقراری روابط عمومی است.

 

چگونه  تبلیغ كنیم

 

یكی از راههای جالب توجه مردم به مسائل زندگی و اجتماعی و تجاری، اعم از امور معنوی و مادی، تبلیغات است. شناساندن كیفیت واثر وجودی هر دستگاه ومؤسسه ای ازهرنوع كه باشد نیاز به معرفی و آگاهی لازم دارد و این آگاهی موقعی حاصل می شودكه به وسایل مختلف اذهان افراد و كسانی را كه به مسأله مورد نظر نیاز و علاقه دارند به آن امر معطوف داشت. بهترین وسیله جلب توجه، توسل به شیوه تبلیغات و فراهم آوردن امكانات لازم در معرفی و شناساندن موقعیت و موجودیت هر چیزی كه مورد خواست و اراده ما می باشد.

امروزه درسراسردنیا برای تبلیغ و معرفی هرنوع كالایی به مشتریان اهمیت فراوانی قائل اند و می بینیم كه در همه جا تبلیغ رواج دارد و از انواع و اقسام وسایل تبلیغاتی برای معرفی كالا استفاده می شود،ولی یك نكته اصلی وبسیار مهم را نباید نادیده گرفت كه بهترین تبلیغ برای هر نوع كالایی ، خوب بودن آن كالاست.

عالیترین تبلیغ برای یك هتل آن است كه آن هتل از هر نوع وسیله ای كه استفاده می كند آن وسیله ازنوع بهترین باشد وهرنوع خدماتی كه میدهد مشتری را راضی نگه دارد درغیر این صورت به فرض كه برای یك نوبت بتوان مشتری را جلب كرد،ولی همین كه ببیندغذای هتل بداست ویا رفتاركاركنان  مناسب نیست ویا خدمات ازكیفیت خوبی برخوردارنیست یا وسیله آسایش به طوركامل درهتل وجود  ندارد، نه تنها خود او بلافاصله هتل را ترك می كند ، بلكه به هركجا كه برسد و با هركسی روبرو شود از هتل بد گویی می كند و در نتیجه هر گونه تبلیغاتی كه آن هتل كرده باشد بی اثر خواهد ماند.

تمیزبودن هتل،دكور خوب ، لوازم مورد پسند، غذای خوب و مطبوع وكاركنان مؤدب و خوش اخلاق بهترین تبلیغ برای یك هتل به شمار می رود،درعین حال، برای معرفی بیشتروآشنایی مقدماتی مسافر ان ، بد نیست از سایروسایل تبلیغاتی نیز استفاده شود.

دراینجا ، توصیه ای به مدیران جدید هتل را لازم می دانیم و آن عبارت از این است كه اگر مدیریت هتلی را بر عهده گرفتید، سعی نكنید بلافاصله غذا ویا بعضی ازرسوم دیگر هتل را عوض كنید زیرا چه بسا كه عده ای به آن نوع غذا عادت كرده اند و با تغییری كه ناگهان داده می شود تعدادی مشتری را از دست می دهید ، بهتر است این كار را با مطالعه انجام دهید.   

به هر حال، چنانچه خواستید برای هتل تبلیغ كنید، بی مطالعه این كار را انجام ندهید، بلكه ببینید چگونه مردمی واردآن شهر می شوند وچه نوع سلیقه هایی دارند بعد مطابق با خواست و سلیقه آنها تبلیغ نمایید.

به طورمثال چنانچه هتل در وسط شهر قرار دارد مطابق با سلیقه كارمندان كه بیشتر مشتریان شما را تشكیل می دهند تبلیغ كنید.

هرنوع تبلیغی كه برای هتل می شودسعی نكنیدارزانترین آن باشد، بلكه درنظرداشته باشیدكه بهترین  نوع آن باشد، به طور مثال روی كاغذ های ارزان و نامناسب آگهی نكنید.

بایددید چه چیزی بیشترتوجه مردم را جلب می كند،مجله، روزنامه یا سینما ویابه طور مثال در ایستگاههای  راه آهن ویا فرودگاه واتوبوس یاكتابهای راهنما و روی تابلوهای كنارجاده ها یا سایتهای اینترنت درهرصورت، رنگها باید خوب و جالب توجه باشد تا كسانی كه آگهی های شما را می بینند علاقه شان از این طریق به تبلیغی كه می شود جلب گردد. نوع كاربردكلمات و ابتكاراتی كه بكار برده می شود نیز اهمیت فراوان دارد ، جملات درست و قشنگ خود به خود حیثیت هتل را بالا می برد و نادرست بودن و بد خط بودن تابلوها ویا طرحها موجب تنزل ارزش حیثیت هتل می گردد.

با این مقدمه هرهتلداری كه بخواهد نام و شهرت هتل او ورد زبانها باشد وكارش رونقی بگیرد و منزلتی احراز كند باید با داشتن شرایط و امتیازات قابل توجه، به وسیله تبلیغات مفید و مؤثر و جلب توجه مسافران در كار خود موفقیتی كسب كند و در ارائه خدماتش به حسن شهرت معروف گردد.

اگر هتلدار دست روی دست بگذارد و منتظر بنشیند تا مسافری خودش به  هتل مراجعه كند و اتاق بخواهد، مسلماً آنطوركه انتظار دارد دركارش پیشرفت نخواهد كرد.

هتلدار باید با انواع طرق و وسایل ممكن سعی جمیل مبذول دارد تا روز به روز بر تعداد مسافران خود بیافزاید و شهرت و آوازه هتل خود را بالاتر ببرد.

برای توفیق دراین كاروجلب مسافر و توریست بیشتری كه خود باعث به دست آوردن درآمد بیشتر می شود، بد نیست كتاب مخصوصی كه نام كلیه آژانسهای مسافری دنیا در آن چاپ شده است در اختیار داشته باشید تا بتوانید با آنها مكاتبه كنید و ضمن معرفی هتل، از آنها بخواهید كه طی شرایطی، برای هتل مسافربفرستند.كارآژانسهای مزبوراین است كه به هتلهای مختلف سراسر جهان مسافر می فرستند وازاین بابت ،كمیسیون(پورسانتاژ) می گیرند.

كتاب مخصوص دیگری نیز وجود دارد كه نام كلیه هتلهای دنیا و نام كشور و نشانی هتل ، تعداد و قیمت اتاق در آن نوشته شده است. معمولاً، آژانسها برای ترتیب دادن تورها از این كتاب استفاده می كنند وباآگاهی از قیمت اتاقها وسیله مكاتبه با فكس،ایمیل ،تلكس یا ازطریق اینترنت بصورت OnLineبرای مسافران گروهی رزرو می كنند. برای به دست آوردن كتابی كه نام آژانسهای دنیا درآن وجود دارد، باید با شركتی كه همه ساله این كتاب را چاپ می كند مكاتبه كرده تا نسخه ای به آدرس هتل بفرستنداكنون ساده ترین وبهترین اینست كه نام تلفن وآدرس هتل را درسایت های اینترنت قرارداد كه به راحتی  در دسترس عموم قرار میگیرد 

سودمند بودن این روش ، یعنی جلب توریست ازطریق سایت های اینترنت ، تاكنون به تجربه ثابت شده است.با این طریق، هم درآمد هتل افزایش می یابد وهم این كه جلب توریست خود خدمتی به اقتصاد كشور به حساب می آید. علاوه بر جلب همكاری آژانسها به طریقی دیگر نیز می توان وسیله معرفی هتل را فراهم ساخت بعضی از هتلها، خودكارتهای مخصوصی چمدان كه نام هتل روی آن چاپ شده تهیه می كنند و یا جاكلیدی ، ساعت وآیینه مخصوص وكیف دستی با علامت ونام هتل می سازند و در اختیار مشتریان قرار می دهند.

همچنین برای تبلیغ و معرفی هتل وجلب مشتری ،نوعی خودكار تهیه می كنند كه یك طرف آن ساده و بدون هیچ نوشته ای باشد و در طرف دیگر، از قبل نام وآرم هتل چاپ گردد، آن وقت به وسیله دستگاه مخصوصی می توان نام مسافر را روی خودكاردرج كرد ودراختیاراوقرارداد. مسلماً این نیز وسیله ای است كه توجه مسافررا نیزبیشتر به هتل معطوف دارد.راه دیگر این كه هنگام ثبت نام، موقع ورود به هتل، تاریخ تولد مسافر را در محل مخصوصی ثبت نمایند و در روز تولد، كارت تبریكی برای او بفرستند.ارسال كارت تبریك نوروز هم در جلب توجه و علاقه مسافرانی كه قبلا به هتل آمده اند، بسیار مفیدومؤثر است.

هنگامی كه میهمانی جشنی را درهتل برگزار می كند از طرف مدیر وكاركنان هتل هدیه ای به او داده می شود كه روی آن تبریك نوشته شده، این نیز در جلب علاقه میهمان تأثیر فراوان دارد. همچنین می توان روی كیسه پلاستیك كه برای لباس چرك مسافران دراتاقها گذاشته می شود و معمولاً مسافر آن را با خود می برد، شماره تلفن رزرو را نوشت و یا این كه یك كارت ویزیت به منزله آدرس به مسافرداده می شود ونام و نشانی و تلفن هتل به فارسی و لاتین درآن قیدشده، می توان پشت كارت كه سفید است تقویم یا یك برنامه هفتگی و امثال اینها چاپ نمودوچون با داشتن برنامه یا تقویم ، مسافر ، آن كارت را نزد خود نگه می دارد ، خود نوعی یادآوری است كه نام هتل در ذهن مسافر باقی بماند.

همچنین می توان با عكسهایی از قسمتهای مختلف هتل، دفتر یاداشت  تهیه نمود ودراتاق مسافران قرارداد تا ازاین یاداشت ها استفاده نمایند.این یاداشت ها به دست هركسی برسد، نوعی جنبه تبلیغاتی خواهد داشت .

از پاكت های مخصوص نیزكه دریك طرف آن عكس هتل یا مطلب ونكات دیگری چاپ ورایگان در اختیار مسافران گذاشته می شود می توان به عنوان تبلیغ استفاده نمود ، زیرا این  پاكت را برای مكاتبه با دوستان به كارخواهند بردكه در انتشار شهرت هتل مؤثر است.

همچنین می توان صورت غذاهای متنوعی به صورت اسباب بازی بچه ها در اشكال مختلف از قبیل كلاه ، هواپیما، ماشین وغیره درست كرد، یاكتابهای قصه های كودكانه چاپ نمودكه روی جلد آنها نام و آدرس و شماره تلفنهای هتل وجود داشته باشد، یا دفترچه های نقاشی تهیه نمودكه آرم و عكس قسمتهایی از هتل برای رنگ آمیزی وسیله بچه ها، مورد استفاده قرارگیرد.هتلداران می توانند با ابتكاروحوصله كافی، خوددرصدد تهیه وسایل گوناگون دیگر برآیند كه جنبه تبلیغ داشته باشد.

مطلب دیگری كه در این زمینه بسیار اهمیت دارد و در جلب توریستهاو سیاحان و مسافران به نحو بارزی مؤثر است اظهارنظرهای شاهدان عینی است.

ازآنجا كه بعضی از میهمانان اهل قلم، كه با داشتن قریحه و ذوق نویسندگی، جریان مسافرتهای خود را به صورت خاطرات یا سفرنامه یا سرگذشت به رشته تحریر در می آورند و گاهی در این زمینه چنان دقت وكنجكاوی به خرج می دهند كه درذكر جزئیات مسائل هتلها نكته ای از نظر جستجوگر آنها كنار نمی ماند، باید توجه داشت كه این امر خود ، درمعرفی اوضاع و احوال هتلها از هر جهت مؤثر و جنبه تبلیغاتی قاطعی دارد و تا حدود زیادی بیانگر حقایق غیر قابل انكاراست .

این افراد نظریات خود را چه دركتابها و چه در روزنامه ها و مجلات منتشر می سازند و دیر یا زود خوانندگان از مندرجات این قبیل مطبوعات مطلع می شوند. جا دارد در بحث تبلیغات، شمه ای از مطالب حائز اهمیت را درموارد بهداشت یا كیفیت و ارزش غذا ها یا طرزبرخورد هتلداران و كاركنان، و آداب دانی و سلوك آنها یا چگونگی ساختمان و وسایل پذیرایی،به طور اختصار نكاتی چند چه از جنبه مثبت و چه از جنبه منفی یادآوری شود.

 

از جنبه های منفی

 

اظهار نظرهایی شده مبنی براینكه اتاقها وراهروها سیاه و دودگرفته وهواكثیف بود،تارهای عنكبوت و حشرات موذی باعث ناراحتی و سلب آسایش و استراحت می شده است.در و پنجره ها به خوبی چفت نمی شده ودرموقع باز و بسته شدن، صدای دلخراش وچندش آوری ایجاد می كرده اند و گاهی پس ازبازشدن،بسته نمی شده.گردوغبارزیادی روی زمین ومبل وتخت ومیزمشاهده می شده دستشوییها وتوالتها كثیف ونفرت آور بوده است. غذا ها نامطبوع وغیرمكفی ولی با بهای گران به خورد میهمانان داده می شده ، لباس و وضع كاركنان كثیف و نامرتب بوده وحتی بویی متعفّن داشته اند. مدیران ، خونسرد و نامهربان و نامؤدب و غیر قابل تحمل بوده اند، گاهی تلفن داخلی خراب بوده و ناچار می شده اند برای احضار مستخدم فریاد بكشند ووقتی هم كه مستخدم وارد می شده ،سر و وضع آشفته و نامرتب و قیافه اخمو و عبوس ، حتی وحشتناكی داشته است و به طور كلی هتل وكارگردانان آن ، شایستگی شهرت  تبلیغاتی  را كه در اطراف آن می شده نداشته اند .

 

از جنبه های مثبت

 

بعضی از هتلها را بسیار تمیز، مرتب، منظم و غذاهای آن را خوش طعم و مكفی با تزئین جالب معرفی كرده وشیروقهوه وشیرینی عالی و مخارج پذیرایی آن را مناسب قلمداد كرده اند. بهداشت و نظافت را درسطح خوب وظروف و وسایل را بسیار آبرومند ذكرنموده اند. مبلها و صندلیها راحت و اتاقهای خواب، وسیع و قابل استراحت وآسایش به حساب آمده .

دراطراف تعدادی از هتلها و میهمانخانه ها، از باغهای مصفای دلگشا و گلهای خوشبو و شكوفه های معطرتعریف شده است.ادب و طرز صحبت وبرخورد مدیر وكاركنان هتل را شایسته همه گونه تمجید دانسته و از قیافه های باز و لبهای متبسم آنان لذت برده اند و آنان را خونگرم و زود جوش و مهربان و دلسوز تشخیص داده اند، تا آنجا كه به هنگام مراجعت وخدا حافظی ،با اظهاراندوه و ناراحتی هتل را ترك گفته اند و خاطره پذیراییهای گرم و صمیمانه را جزو بهترین خاطرات خود به حساب آورده اند.

بد نیست دراینجا به نكته ای اشاره كنم درسفری كه به كشوركانادا داشته ام  وارد سوپر ماركت ها كه شدم متوجه شدم نرویلی های كه برای حمل مواد غذایی دراختیار مشتریان قرارمیدهندودرهمه سوپر ماركت ها وجود دارد دو نوع است  مدل اول كه دركشورما وهمه جا مرسوم است ولی نوع دیگرآن درزیرهمان ترویلی ها یك اتومبیل برای بچه ها طراحی شده است كه به راحتی میتواند داخل این اتومبیل بنشینند اینكارسبب میشود كودكان دست به قفسه ها نزنندوباعث ریختن اجناس قفسه نشونددوم اینكه كودك ازاین وضعیت كاملا شادوبرای خودسرگرم است  پدرو مادر را وادار میكند به اینكه چند دوراضافه درسوپرماركت بزنند واین مهم باعث میشودكه پدرمادركودك با فكر راحت خرید بیشتری نیز انجام دهند.ونكته دیگراینكه این سوپرماركت ها به مشتریان خودكارتی مثل كارت بانك می دهند وبا ارائه این كارت هرباركه ازاین سوپر خریدكنید در مقابل مبلغ خرید شما امتیازی را در كامپیوتر برای این كارت بخصوص  ثبت میكند ودر مقابل تعداد مشخصی امتیاز كه از قبل تعیین شده بشما كوپنی می دهند كه با میتوانید با ارا ئه این كوپن از همین فروشگاه هركالایی راكه مایل باشید خریدكنید یا اینكه فروشگاه ازقبل برای مقدارامتیازهای كه درنظرگرفته شده  دوربین یا فیلم دوربین یا اتو و آسیاب برقی هدیه خواهد داد اینكار سبب میشود كه شما سعی خواهیدكرد تا جای ممكن بخاطر كسب امتیاز بیشترازهمین فروشگاه خریدكنید.در واقع به مشتریان  دائمی كه هر كدام بیشتر خریدكرده اند تخفیفی داده شده مدیران هتل میتوانند برای تبلیغات به مسافرین مثلا درمقابل 20 شب اقامت درهتل یا درصورتیكه جمع مبلغ پرداختی به هتل طی یكسال مبلغ .000 ریال شودیكشب اتاق رایگان در زمان های خلوتی هتل  یا با دادن بن یا کارت  دوروز ناهار ازبوفه یا استفاده ازسونا واستخررایگان درطول مسافرت به میهمان بدهنداینگونه تبلیعات باعث بالا رفتن درصد اشغالی هتل ها درزمان خلوتی ودائمی كردن وجلب مسافربیشترخواهدبودونباید فراموش کرد تبلیغاتی كه باعث رضایت دو طرف شودتاثیربیشتر وبیاد ماندنی ترخواهد داشت

 

در زیر به چند نمونه از انواع  تبلیغات اشاره می شود :

 

 • برای هربارمراجعه میهمان به هتل یا برای پرداخت یك سقف معین كه از قبل هتل  تعیین میكنند چنانچه پرداخت مهمان به آن سقف رسید جایزه ای تعیین كنند  مثلا یكشب اقامت رایگان در تاریخ های خلوت هتل یا استفاده ازرستوران یا استخر و سونا ... 
 •  روی شماره ریجیستركارت ها درسال  قرعه كشی شودو توسط نامه یا تلفن به مسافر جایزه اش را كه مثلا برای اقامت در هتل از تاریخ 000 تا 000 میباشد یا استفاده از رستوران است را به او ابلاغ كنند 
 •   موقع صورت حساب بردن توسط گارسن از شعرهای حافظ یك بیت را بعنوان فال در داخل كاغذشكلات یاآدامس قراردهیدوبه تعداد میهمانان همراه با صورت حساب به مشتری هدیه بدهند اثرمثبتی خواهدداشت یادر سیستم کامپیوتر بصورت رندوم هربارفال حافظ درصورت حساب ها چاپ شود  
 • روی صورت حسابها شماره های را برای جایزه انتخاب كرد كه پس از پرداخت صورت حساب چنانچه روی شماره را پاك كردند همان زمان از بردن جایزه یا نبردن مطلع شوند مثلا یک یا چند ناهار یا دسر یا سلاد رایگان  اینکار سبب خواهد شد که معمولا  میهمان  به تنهای از این جایزه استفاده نخواهدکردازدوستان دیگر بخاطراستفاده ازاین بن دعوت بعمل آورد که سبب فروش بیشتر رستوران هتل خواهد بود زیرا دوستان وی مجبور هستند بابت استفاده از غذا مبلغی بپردازند و شامل بن نخواهند بود 
 • یا درزمان های خلوتی هتل ازسالن های هتل برای كمك به مستمندان با دریافت ورودی كم وارزان نمایشگاهی از اینكه  هركس از لوازمی كه در منزل استفاده ای نمی كند برای فروش به این سالن بیاوردبا قیمت های ارزان یا همت عالی  بفروش برساند و آنچه بفروش رسید و وجهی كه ازبابت  ورودی بدست آمده را به مستمندان  بدهند . وبعلت  رفت آمدبیشتر میهمانان درآمد برای  هتل ایجاد خواهد شد .
 • یك كارت دایره به قطر حدود 8سانت ازجنس  دستمال كاغذی زیر لیوان یا فنجان چای كه رویش نوشته شده باشد (ازاینكه شمادراین هتل اقامت دارید بسیارخوشحال هستیم )موقع سروآب یاچای زیر فنجان یا لیوان قرار دهند
 • كوپن غذا درست كنند روی كارتی با چاپ عكس رستوران  برای تبلیغات بدهند كه در ساعت ها یا روز های خلوت رستوران تخفیف داده می شود
 • چنانچه در هتل ها نمایشگاهای ترتیب داده میشود بهتر آنست كه مبلغی بعنوان  ورودی  دریافت شودومبلغ ورودی را غذا یا نوشابه استفاده كنند
 • كتاب نقاشی یا داستانهای كودكان تهیه كنید و به كودكان میهمانان هدیه بدهید و روی این كتابها را مهر هتل را بزنید یا چاپ كنید
 •  می توانید در منو غذا غذائی كه فردا یا در رستوران های دیگر هتل سرو  می شود  برای تبلیغات در منو در قسمتی جدا گانه باطلاع مشتریان برسانید.

 

این نكات باعث جلب مشتری و رفت آمد بیشتر درهتل یا رستوران خواهد بود و هر چه رفت آمد بشتر ایجاد كنید سود بیشتر عاید هتل خواهد شد ودر صد فروش روزهای خلوتی هتل را بالا خواهید برد وضمنا ممكن است شما كه كارت یا كوپنی كه بدلیل داشتن امتیاز در اختیار یكنفر برای استفاده از رستوران یا یكشب اتاق رایگان قرارداده ایدآن نفر قطعا تنها نخواهد آمد شاید با دوستان و یا خانواده بیایند كه خود تعدادی مشتری جلب شده است

 یا چنانچه هتل دارای شعب در شهرهای مختلف است میتواند زمان  خلوتی آن شهر را برای دادن این جوایز تبلیغاتی پیشنهاد كند یا هتل ها میتوانند یك ارتباط اینچنیین با هم بر قرار كنند مثلا هتل در عید نوروز هتل ها در تهران خلوط است ودر زمستا ن ها شهرستان ها میتوانند طی قرار دادی دو یا چند هتل باهم چنین مراوده ای داشته باشند

نكته ای كه دراینجا لازم بیادآوریست اغلب دیده شده كه هتل ها برای پاركینگ وجهی دریافت میكنند كه بهتر است روی این كارت ها نوشته شود چنانچه در هتل از رستوران یا كافی شا پ استفاده كنید و صندوق رستوران یا كافی شاپ روی كارت پاركینگ مهر بزند وجهی برای پاركینگ دریافت نخواهد شد مهیمانی كه برای دادن میهمانی یا برای استفاده ازرستوران هتل مراجعه میكند نباید نگران اتومبیلش باشد و صحیح نیست برای پاركینگ وجهی دریافت شود امروزه هتل ها بودجه ای در نظر گرفته اند ودراختیار تمام كارمندان قرار داده اند تا حتی یكنفراز میهمانان نا راضی هتل را ترك نكند. 

نكته دیگر اینكه  نوع بكار بردن كلمات و ابتكارهای كه بكار برده می شودنیز اهمیت فراوان دارد جملات قشنگ و درست خود بخود حیثیت هتل را بالا می برد و نادرست بودن جملات و بدخط بودن تابلو ها و طرحها موجب تنزل ارزش حیثیت هتل می گردد

اغلب تبلیغات جملات بلندنوشته می شودوغیرواقعی  مثلا بهترین هتل یا ارزانترین بابهترین امكانات اینگونه جملات برای یك هتل جالب نیست  تبلیغات بایدكوتاه وخلاصه باشد چندجمله نمونه درزیر پیشنهاد می شود  .

 • هتل  ...... ..با40% تخفیف اقامتی خوش برای شما در ایام پائیز، زمستان دركنارآبهای معدنی  یادریای خزرآرزومند است  تلفن رزرو  ... .
 • هتل ......امكان دسترسی سریع میهمانان به آبهای گرم معدنی با چشم انداز بسیار زیبا از شهر  دارای اتاقهای یكنفره ، دونفره و سوئیت
 • هتل ...... . امكان دسترسی سریع میهمانان به  مركز خرید   و ...
 • هتل ... .. اقامت خوش برای شما درایام زمستان درپیست اسكی  همرا ه با آموزش اسكی  و ...رستوران زیبا باسروانواع غذاهای دلخواه ،كافی شاپ 24 ساعته مقدم شما میهمانان را گرامی  میدارد تلفن رزرو    ... .  
 • رستوران زیبا ی هتل 000 با چشم انداز به  دریا  با انواع غذاهای  محلی
 • هتل درآبهای گرم معدنی با تمام امكانات رفاهی اقامت خوشی را برای میهمانان آرزومی كند 
 • تعطیلات خود را با اقامت در هتل ... ..   در كنار دریا چه زیبای ... ..با كلیه امكانات رفاهی  بیاد ماندنی كنید
 • آسایش ، آرامش وخاطره را درهتل ... ..تجربه كنید .
 • آسایش ،آرامش و میهمان نوازی در هتل ... . میسر است.
 • آسایش ، آرامش درهتل ...   . میهمان نوازی و پذیرائی تخصص ماست.

 

اصغر ژیان دربندی (کارشناس و متخصص هتلداری)

http://www.naderi2010.blogfa.com/post-44.aspx

کلیدها , هتل , روابط عمومی


محسن

مطالب بسيار جالبي بود بنده علاقه مند هستم اگر مطالب جديد جهت جلب مشتري در هتل داريد براي ما بفرستيد آرزوي موفقيت مي نمايم.

نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  


کدام بانک را به دوستان خود توصیه می‌کنید؟
 


نتایج نظرسنجی
 

ویوان نیوز با همکاری لوکوپوک در یک طرح مشترک اقدام به تهیه قیمت روز کالا و خدمات در 9 گروه کرده است. از این پس شما می توانید با رجوع به هر یک از بخش های زیر قیمت و امکانات کالاهای مورد نظر خود را مشاهده و مقایسه کنید.

توجه: در صورت تمایل به معرفی قیمت کالا ها و خدمات خود در این طرح می توانید تقاضای خود را به نشانی info@vivannews.com ارسال فرمایید.